Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowość w polskich siłach zbrojnych. Została wprowadzona dzięki ustawie o obronie ojczyzny, która zakłada zwiększenie liczebności polskich sił zbrojnych do 300 tys. żołnierzy (obecnie jest ich ok. 150 tys.). Chętni najpierw przejdą szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej, które potrwa 11 miesięcy. W tym czasie uczestnik szkolenia ma zapewnione wyżywienie, mundur i ekwipunek oraz ubezpieczenie.
Zobacz też: Rząd zlikwiduje 500+ przez inflację? Konkretna deklaracja minister finansów
Jak informuje MON, rekruci mają wybór. Nie muszą zostać skoszarowani. Mogą mieszkać i pełnić służbę poza jednostką. Jeśli uczestnik przejdzie pełny cykl szkolenia, może dodatkowo ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.
Jako żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zyskasz:
* wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł,
* pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby zawodowej,
* wynagrodzenie w wysokości od 4560 zł brutto,
* 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby,
* pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko.
Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się także do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.
Ważne ! Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.
Kto może się zgłosić?
O powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może ubiegać się osoba, która:
* skończyła 18 lat,
* ma polskie obywatelstwo,
* ma wykształcenie co najmniej podstawowe,
* ma zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej,
* ma nieposzlakowaną opinię
* nie była karana za przestępstwo umyślne.
Gdzie można się zgłosić
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o powołanie do dowolnie wybranego szefa wojskowego centrum rekrutacji (to instytucja, która powstała zamiast dotychczas działających wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień). Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się też za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl
Obok kopii dokumentów tożsamości i poświadczających wykształcenie ochotnik może także dołączyć np. certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub zdobycia specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu lub prawo jazdy.
Zobacz też: Nowe "500 plus" tylko dla urzędników Błaszczaka. Dostaną wyrównanie za 3 miesiące
Następnie, w ramach postępowania rekrutacyjnego, kandydat zostanie skierowany na badania, które mają stwierdzić, czy jest zdolny fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. Gdy uzyska pozytywne orzeczenie, otrzyma decyzję o powołaniu.