500 plus

i

Autor: Monkpress 500 plus, banknot 500 pln, 500 złotych

Rząd zlikwiduje 500 plus przez inflację? Konkretna deklaracja minister finansów

2022-05-28 13:46

Czy programy społeczne, takie jak 500 plus, są zagrożone przez szalejącą inflację? Zapytaliśmy o to minister finansów Magdalenę Rzeczkowską. Rozmówczyni "Super Expressu" została też zapytana, czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone, do kiedy i czy w takim samym kształcie.

Likwidacja 500 plus przez drożyznę?

Rząd zapowiada zacieśnianie polityki fiskalnej. Czy to oznacza likwidację bądź ograniczenie któregoś z programów społecznych, takich jak 500+ albo 13. emerytury? Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, odpowiedziała na to pytanie w rozmowie z "Super Biznesem". - Nie, nie mamy takich planów – zadeklarowała. Dodała, że rząd oszczędności będzie szukać w wydatkach bieżących. Zapytana o to, czy 14. emerytura zostanie na stałe wpisana do kalendarza świadczeń dla seniorów, minister odparła, że decyzja w tej sprawie nie zapadła. - Na razie nie ma takich planów – podkreśliła.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Czy Tarcze Antyinflacyjne zostaną przedłużone?

O ile 13. czy 14. emerytura celowana jest w określoną grupę społeczną, to beneficjentami tarcz są wszyscy i biedni i bardzo bogaci. Czy Tarcze Antyinflacyjne zostaną przedłużone? Do kiedy i czy w takim samym kształcie? Rzeczkowska wyjaśniła, że chwili podjęta została decyzja i ona się materializuje jeżeli chodzi o obszar akcyzowy, a więc czasową obniżkę akcyzy na energię elektryczną i paliwa .

- Jeżeli zaś chodzi o Tarczę 2.0, czyli czasową obniżkę VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy, to ona obowiązuje do końca lipca i jeszcze nie ma decyzji odnośnie jej ewentualnego przedłużenia. Teraz musimy przyglądać się każdej złotówce i ostrożnie podejmować decyzje odnośnie wydatków, czy ubytków w podatkach - powiedziała.

Sonda
Czy 500+ powinno być waloryzowane?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany