Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER Magdalena Rzeczkowska

Kiedy będzie szczyt inflacji? Minister Finansów podaje konkretne informacje

2022-05-28 8:31

Kiedy skończy się drożyzna? Podawane przez GUS informacje o rosnących cenach nie napawają optymizmem. Inflację może zauważyć każdy kto odwiedza sklepy i płaci rachunki. Do kiedy ceny będą rosnąć? Kiedy będzie szczyt inflacji? Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, odpowiedziała na to pytanie w rozmowie z "Super Biznesem".

Minister finansów o szczycie inflacji

Inflacja rośnie i osiągnęła już poziomy nienotowane od ponad dwudziestu lat. Inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. W marcu wskaźnik wyniósł 11 proc. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost inflacji są ceny żywności. Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji? Ekonomiści wskazują na czerwiec lub lipiec i spodziewają się wskaźnika ok. 13 proc. Co na to rząd?

- Nad tym głowią się ekonomiści na całym świecie, bo dziś inflacja jest globalnym problemem. Sytuacja geopolityczna jest tak nieprzewidywalna, że nie jest to łatwe do określenia. Wydaje się z dzisiejszej perspektywy, że w trzecim, czwartym kwartale tego roku inflacja powinna się stabilizować i nawet delikatnie spadać. W kolejnym roku ten spadek powinien być bardziej zauważalny. Podobne prognozy ma Komisja Europejska - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Rzeczkowska odniosła się także do pytania o poziom inflacji, czy dojdziemy do 20 proc. - Nie, nie. Jeśli znów nie wydarzy się coś bardzo nieprzewidzianego, to w stosunku do ostatniego odczytu (12,4 proc. w kwietniu br. - red.) inflacja urośnie jeszcze o 1-1,5 pkt proc., a potem zacznie spadać - prognozuje minister finansów.

Czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone

Minister odpowiedziała, czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone, do kiedy i czy w takim samym kształcie.

- W tej chwili została podjęta decyzja i ona się materializuje, jeżeli chodzi o obszar akcyzowy (...), czyli Tarczę 1.0. Jeżeli zaś chodzi o Tarczę 2.0, czyli czasową obniżkę VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy, to ona obowiązuje do końca lipca i jeszcze nie ma decyzji odnośnie do jej ewentualnego przedłużenia. Teraz musimy przyglądać się każdej złotówce i ostrożnie podejmować decyzje odnośnie do wydatków czy ubytków w podatkach - powiedziała Rzeczkowska.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze