gaz

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy na majówkę będzie gaz?

Dodatek osłonowy 2022. Sprawdź, czy dostałeś pieniądze za gaz

2022-04-01 15:59

Pod koniec ubiegłego roku przyjęto ustawę o dodatku osłonowym, który był kluczowym elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej mającej na celu zniwelowanie rosnących cen energii, gazu i żywności. Informowano wówczas, że wsparcie ma objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel zarezerwowano kwotę ponad 4 mld zł. Wnioski o dodatek osłonowy można było składać do 31 stycznia 2022 r. wówczas ich wypłata jest realizowana w dwóch ratach do 31 marca i do 2 grudnia.

Pod koniec ubiegłego roku przyjęto ustawę o dodatku osłonowym, który był kluczowym elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej mającej na celu zniwelowanie rosnących cen energii, gazu i żywności. Informowano wówczas, że wsparcie ma objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel zarezerwowano kwotę ponad 4 mld zł. - Szukaliśmy rozwiązań, by zahamować inflację, jednocześnie nie hamując wzrostu gospodarczego – mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dodała, że w szybkim tempie udało się "przygotować przepisy, dzięki którym wiele polskich gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w ramach dodatku osłonowego". - Po kilku miesiącach funkcjonowania dodatku osłonowego widzimy, że cieszy się on dużą popularnością. Polskie rodziny z zainteresowaniem podeszły do tego instrumentu finansowego, o czym świadczą wnioski złożone na kwotę ponad 1 mld zł – wskazała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Gospodarstwa domowe

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Przy jednoosobowym osobowym gospodarstwie dodatek wynosi 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł.

Przy gospodarstwie 2-3 osobowym jest to 600/750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Przy gospodarstwie 4-5 osobowym 850 zł/1062,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Natomiast, przy gospodarstwie 6 i więcej osobowym 1150 zł/1437,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?

Wnioski o dodatek

Wnioski o dodatek osłonowy można było składać do 31 stycznia 2022 r. wówczas ich wypłata jest realizowana w dwóch ratach do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożyli wniosku w pierwszym terminie nadal mogą to zrobić. Wówczas należy złożyć wniosek do 31 października. W tym przypadku wyplata całego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze