System kaucyjny w Polsce. Ile wyniesie dodatkowa opłata?
Już do 1 stycznia 2025 zacznie działać w Polsce system kaucyjny. Za każde opakowanie podlegające kaucji zapłacimy dodatkową opłatę – przypomina portal biznes.interia.pl. Zgodnie z przepisami ustawy będzie obowiązywać zorganizowany zbiór opakowań, a w sklepach wielkopowierzchniowych o wielkości przekraczającej 200 metrów kwadratowych staną specjalne automaty umożliwiające zwrot opakowań. Wysokość opłaty jest następująca: * jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do pojemności 3 litrów - 50 groszy kaucji,
* wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra - 1 zł kaucji,
* puszki do pojemności 1 litra - 50 groszy kaucji. Doliczanie opłaty do zakupów oznacza , że zapłacimy za każde opakowanie objęte systemem kaucyjnym. Sklepy będą liczyć opłatę za każde pojedyncze opakowanie. Oddawanie zużytych butelek czy puszek nie będzie musiało odbywać się w tym samym sklepie, gdzie zrobiliśmy zakupy. Do zwrotu opakowań nie będzie potrzebny także paragon.
Butelkomaty w Lidlu i w Biedronce już zwracają kaucję
Lidl pierwsze automaty postawił już w 2022 roku. Obecnie już w kilkudziesięciu sklepach sieci w całej Polsce są zamontowane butelkomaty. Urządzenia wydają nie gotówkę, a vouchery na zakupy. Po wrzuceniu opakowania po napoju – butelki PET czy kartonu dostaniemy 5 gr do wydania na zakupy w Lidlu.
Również Biedronka w 2023 roku zaczęła w swoich sklepach stawiać automaty, do których podobnie jak w Lidlu, wrzucać można zużyte opakowania. Podobnie jak w Lidlu za oddanie opakowania maszyny wydają 5 groszy w postaci vouchera, jednak klienci nie dopłacają tej kwoty wcześniej do zakupów. Zmieni się to jednak od 1 stycznia 2025 roku, gdy przepisy ustawy wejdą w życie.