pieniądze

i

Autor: Pixabay

Dodatek za ciężką pracę

Dodatkowe 400 zł do wypłaty. Oni skorzystają na podwyżce płacy minimalnej najbardziej

Rząd zmienia zasady wyliczania płacy minimalnej. To efekt porozumienia zawartego między rządem a "Solidarnością". Pracujący w trudnych warunkach dostaną rocznie o 444 zł więcej, tak brzmi dodatkowy zapis w nowelizowanej ustawie budżetowej na ten rok.

Płaca minimalna 2023. Dla kogo 400 zł więcej?

Związkowcy postulowali wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z katalogu składników wynagrodzenia, które są uwzględniane przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia. Uchwalona przez posłów zmiana uwzględnia ten postulat. Od teraz do pensji minimalnej nie będzie się już wliczać dodatku za pracę w trudnych warunkach. Obecnie, bez względu na to, czy ktoś wykonuje pracę w trudnych warunkach, czy też nie, dostaje takie samo wynagrodzenie minimalne - 3490 zł brutto. 

Zgodnie z przyjętymi zmianami, pracujący w trudnych warunkach zatrudnieni na umowie z najniższym wynagrodzeniem krajowym otrzymają specjalny dodatek. Nowe prawo ma chronić osoby najniżej zarabiające oraz zachęcić osoby dotychczas bierne zawodowo do podjęcia pracy. 

Ile wynosi dodatek za pracę w trudnych warunkach?

Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem prawnym, dodatek z tytułu pracy w trudnych warunkach wynosi ok. 39 zł miesięcznie. Po wejściu ustawy w życie, pracownikowi wykonującymi pracę w trudnych warunkach za najniższą krajową, pracodawca wypłaci w skali roku dodatkowe 444 zł więcej. 

Płaca minimalna 2024. Stawki proponowane przez rząd

Na przyszły rok zostały rząd proponuje dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza podwyżka przewiduje wzrost minimalnego wynagrodzenia z dotychczasowych 3600 zł brutto do 4242 zł brutto. I wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Druga podwyżka z wzrostem do 4300 zł brutto zaplanowana jest na 1 lipca 2024. Jednak te propozycje nie wyczerpują oczekiwań związkowców. Obecnie w sprawie płacy minimalnej w Radzie Dialogu Społecznego prowadzone są negocjacje między związkowcami, pracodawcami i stroną rządową. 

Czytaj także: Minimalne wynagrodzenie przekroczy 4500 złotych? OPZZ podbija stawkę 

Pieniądze to nie wszystko - Marcin Sołtys
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze