Przygotowanie potraw oraz zakup prezentów dla licznej rodziny mogą być sporym wydatkiem. Według badań Deloitte, Polacy wydadzą na organizację Bożego Narodzenia średnio 882 złotych. To więcej niż w ubiegłym roku.
Czytaj też: Gdzie można dorobić przed świętami Bożego Narodzenia?
Środki finansowe zostaną przeznaczone przede wszystkim na prezenty, w mniejszym zaś stopniu na zakupy spożywcze. Zdaniem ekspertów z branży finansowej grudzień to czas, który zdecydowanie sprzyja dokonywaniu zakupów, także przez firmy i przedsiębiorców. Głównie z powodu zbliżającego się końca roku i obniżek cen, które kuszą na każdym kroku.
Boże Narodzenie na kredyt
O ile w przypadku przedsiębiorców wydatki przedświąteczne nie wpłyną na grubość ich portfela, o tyle domowy budżet pojedynczego konsumenta może zostać nieco nadszarpnięty w szale bożonarodzeniowych zakupów. W tej sytuacji dla wielu jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego.
Sprawdź także: Największe podwyżki żywności od 6 lat. Zabraknie nam pieniędzy na Święta?
– Obecnie Polacy coraz chętniej korzystają z pożyczek oferowanych przez instytucje finansowe – zwłaszcza, że w okresie świątecznym zachęca do tego ich atrakcyjna oferta. Według prognoz, zaciągnięte zobowiązanie w wysokości 2-3 tys. zł nie stanowi już dla klienta problemu. Dzięki temu kredytobiorca nie musi ograniczać swoich potrzeb w czasie świąt. Zyskuje on także poczucie bezpieczeństwa, że zadłużenie będzie mógł spłacać w małych ratach, które nie obciążą domowego budżetu. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Dla nich skorzystanie z okołoświątecznego kredytu wiąże się z możliwością podjęcia inwestycji na wiele lat – mówi Marta Sewerynek-Otwinowska, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance.
Gdzie szukać wsparcia?
Warto pamiętać, że pozyskanie dodatkowej gotówki na święta nie zawsze musi wiązać się z zaciąganiem pożyczki. Dobrym rozwiązaniem może być również sprawdzenie, co oferują produkty bankowe, z których już korzystamy. Wygodnym sposobem jest debet na koncie lub karta kredytowa.
– Jeśli chcemy zadłużyć się na kwotę, którą będziemy w stanie dość szybko spłacić, karta kredytowa i debet okażą się idealnym rozwiązaniem. W przypadku karty kredytowej nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów, jeżeli całość zadłużenia zostanie spłacona w ciągu 52–58 dni, czyli w tzw. okresie bezodsetkowym – zwraca uwagę ekspertka Futuro Finance.
Zobacz również: Polacy wyjeżdżają na święta za granicę. Ile takie wczasy kosztują?
Zanim jednak zdecydujemy się na bożonarodzeniową pożyczkę, bardzo ważne jest dokładne oszacowanie kwoty, której potrzebujemy. Warto także obliczyć, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Dzięki temu zyskamy pewność, że organizacja wymarzonych świąt odbędzie się bez konieczności przysłowiowego zaciskania pasa w nowym roku.
Źródło: Futuro Finance