Niestety, handel ludźmi, przymusowa praca dzieci czy aranżowane małżeństwa to nadal spotykana praktyki w wielu krajach. Wobec obojętności dużej części świata z roku na rok skala tego okrutnego zjawiska rośnie. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat niemal 90 milionów osób na całym świecie doświadczyło różnych form niewolnictwa. W tej chwili pozbawionych wolności jest ponad 40 milionów ludzi. Najbardziej szokuje to, że co czwarty współczesny niewolnik to dziecko.
– Świat żyje wieloma problemami, od globalnego ocieplenia po ruchy polityczne zagrażające demokracji. Kanały informacyjne wypełnione są katastroficznymi wizjami. Byłam jednak świadkiem rzeczy, które są daleko bardziej przerażające, mimo iż trudno znaleźć informacje na ich temat na pierwszych stronach gazet. Bo uderzają bezpośrednio w samo serce ludzkości – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.
Pierwszy wyemitowany dokument zatytułowany jest „Troubled Waters” (tł. „Wzburzone wody”) i całkowicie dotyka ona problematyki współczesnego niewolnictwa w Ghanie. Program zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko. Szacuje się, że w rejonie jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych na świecie, do takiej pracy zmusza się nawet ponad 20 tysięcy dzieci.
– Pomagając potrzebującym w różnych zakątkach świata, doświadczyłam wiele, ale nic nie poruszyło mną tak, jak los tysięcy dzieci nad jeziorem Wolta w Ghanie. To miejsce, w którym nawet czterolatki sprzedawane są handlarzom przez własnych rodziców, a potem zmuszane do niewolniczej pracy przy połowach. Pracują po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Jadają resztki, śpią na ziemi. Za każdy przejaw nieposłuszeństwa grozi im surowa kara. Niektóre z nich toną podczas rozplątywania rybackich sieci – dodaje Dominika Kulczyk.
Cykl dokumentów jest pierwszą globalną produkcją CNN. Projekt był realizowany przy udziale reporterki z Polski i Europy Środkowej. Dominika Kulczyk od lat odsłania przed szeroką publicznością problemy lokalnych społeczności w krajach rozwijających się. W Polsce międzynarodową działalność Kulczyk Foundation ukazuje emitowany od 2014 roku serial dokumentalny „Efekt Domina”.