Sposoby na oszczędzanie

i

Autor: Shutterstock

Domowy budżet pod kontrolą. Jak oszczędzać, czyli gdzie wyciekają pieniądze?

2022-06-28 9:42

Domowy budżet to podstawa oszczędzania i prowadzenia gospodarstwa domowego bez strat, które są nieuchronne, jeśli nie znamy dokładnie potrzeb naszej rodziny. Dopiero mając przed sobą budżet z podziałem na kategorie, można zorientować jak i którędy wyciekają nasze pieniądze i postawić temu tamę

Wydatki na dziecko

Pieniądze tracimy na brzydkie, szybko psujące się zabawki lub niezdrowe słodycze, których nasze dzieci domagają się w trakcie zakupów w supermarketach. Postawmy granicę: żadnych bezsensownych i szybko psujących się zabawek, za to pod koniec miesiąca jedna ekstra zabawka.

Może ktoś z rodziny ma niepotrzebne klocki Lego? Ze zdekompletowanych też świetnie się buduje. 

Przekonajmy dzieci do wyłącznie ładnych zabawek. Kupujmy w dyskontach drewniane zabawki, a w lumpeksach dziergane maskotki i ciekawe stare zabawki z drewna. Popytajmy, czy ktoś z rodziny lub znajomych nie ma np. używanego rowerka biegowego, czy chodzika. Również wózek dla niemowlęcia o wiele taniej można kupić (używane) w Internecie. Miksowane posiłki dla dzieci róbmy samodzielnie.

Najładniejsze szkolne plecaki kupimy w lumpeksie lub w aplikacjach dedykowanych sprzedaży używanych rzeczy –  są wygodniejsze i służą dłużej niż te z plastiku i ceraty.

Tańczące z Promocjami 21.06.22

Opłaty za wodę, gaz, prąd i ogrzewanie

Opłaty za media to stały wydatek w miesięcznym budżecie. Co prawda rząd wprowadził dodatki osłonowe za gaz i prąd, ale nadal to poważny koszt utrzymania domu. Jak zatem oszczędzać? Oto kilka ważnych rad od specjalistów. 

Woda: podczas mycia się zakręcajmy wodę w trakcie namydlania ciała i włosów, nie bierzmy kąpieli tylko krótkie prysznice, włosy płuczmy pod kranem (szybciej się spłukują). Zainstalujmy timer kąpielowy, który po zużyciu określonej ilości wody na kilka sekund wyłączy jej dopływ. Zęby myjmy przy zakręconej wodzie. Do ogródka (np. pod oknem) wybierajmy rośliny odporne na suszę. Pierzmy i myjmy naczynia przy zapełnionym bębnie pralki i zmywarce, wybierając programy ekologiczne.

Gaz: oszczędzimy go stosując metody mycia przydatne przy oszczędzaniu wody. Poza tym warto raz w tygodniu zrobić obiad na zimno. To zdrowe i oszczędza się gaz do gotowania. Aby używać kuchenki gazowej palnikowej bez strat gazu, trzeba kontrolować płomień (powinien być jasnoniebieski – jeżeli jest żółty trzeba skontrolować kuchenkę). To samo dotyczy spalania w piecykach gazowych starszego typu.

Prąd: Oglądajmy w telewizji tylko wybrane programy. Czas skończyć z telewizorem włączonym cały czas. Na noc i czas nieobecności trzeba odłączać od zasilania urządzenia pozostające w trybie stand-by, jak komputer, dekodery, odtwarzacze CD i DVD itp. Najwygodniej podłączać je do listew odcinanych od zasilania jednym przyciskiem.

Jeśli kupujemy nową pralkę lub zmywarkę, zdecydujmy się na oszczędzające energię. Są droższe, ale tę nadpłatę odrobimy płacąc niższe rachunki. Większości ubrań nie trzeba prasować, jeśli pranie rozwiesimy starannie na plastikowych wieszakach. Warto kupić miernik zużycia prądu i kosztów (kosztuje ok. 70 zł), który pomoże nam trzymać prąd w ryzach.

Ogrzewanie: Kupmy odbijającą ciepło izolację do kaloryfera – ciepło ogrzeje pomieszczenie szybciej i bez strat. Wychodząc z domu zakręcajmy termostaty. Stare okna, przez które ucieka ciepło, izolujmy starannie. Ogrzanie pomieszczeń będzie wymagało mniej czasu, jeśli ściany będą białe, a meble jasne.

Wydatki na jedzenie

Jedzenie to duża grupa wydatków. Zazwyczaj zaliczamy tam słodycze, gumy do żucia, napoje, lody, jedzenie zamówione do domu, restauracja itp. Zrezygnujmy z większości słodyczy, zamawiania jedzenia, nie chodźmy do restauracji. Rozejrzyjmy się za bazarkiem warzywnym i tańszymi sklepami. Wybierając jakiś produkt spośród kilku, zawsze kupujmy ten o najniższej cenie, nie wyrzucajmy jedzenia, tylko róbmy z niego dania.

Z dzikich ziół, liści szczawiu i młodych liści mlecza róbmy zdrowe sałatki. Pamiętajmy, że produkty opakowane (np. sery) są zawsze droższe od tych na wagę. Zostańmy wegetarianami. Nie wstydźmy się pytać na bazarze o warzywa do wyrzucenia – często są w świetnym stanie.

Obliczaj koszty posiłków

Obliczanie kosztu jednego posiłku dla rodziny polega na dodaniu kosztu kupna składników, które zostaną zużyte, i doliczenia 10 proc. cen zapłaconych za składniki, które posłużą dłużej, jak mąka, cukier, sól, kasza czy bułka tarta, ale także warzywa: pomidory, ogórki, ziemniaki itp.

Ustalmy, jaki maksymalnie koszt powinny mieć nasze posiłki, a kupując składniki nie przekraczajmy tej sumy, np. z czegoś rezygnując (kolacja bez wędliny, zupa bez mięsa, brak deseru, śniadanie z jednym rodzajem sera zamiast dwóch itp.). Żywienie inflacyjne polega na tanim gotowaniu (przepisy w Internecie) bez strat. Nie kupujmy więc 2 kg ziemniaków, tylko 1, 70. Zamrażajmy niewykorzystany koperek i pietruszkę. Posiekane drobno liście rzodkiewki dodawajmy do sałatek

Ubrania i buty

Nie kupujmy nowych, bo to drogie i nieekologiczne. W lumpeksach można znaleźć ciuchy w stanie idealnym, oryginalne, ale klasyczne. Opłaca się kupować tylko w takich lumpeksach, które mają ubrania lepszego sortu. Jeśli mamy wstręt do używanych butów, których nie można wyprać, kupmy droższe, ale „długowieczne”.

Używki - mniej zdrowe przyjemności

Używki, czyli alkohol, papierosy itp. Zrezygnuj. To i zdrowiej, i taniej. 

Rozrywka - drobne radości

Rozrywka, czyli kino, teatr, koncert, kabaret, ale i zabawki, gry itp. Ogranicz. Zamiast tego zaabonujmy platformę internetową oferującą filmy i seriale, które chcielibyśmy zobaczyć. Możliwe, że cena abonamentu (zwykle znacznie niższa z reklamami, które przecież można „przewijać”) jest korzystniejsza niż kupowanie biletów do kina, a poza tym daje dostęp do ciekawych seriali i programów informacyjnych komercyjnych nadawców. W takiej sytuacji korzystanie z telewizji kablowej nie ma sensu. Zamiast tego korzystajmy z Youtuba, wyszukując interesujących nas filmów i programów.

Niezbędne naprawy

Naprawy w domu, takie jak hydraulik, gazownik, elektryk, naprawy rowerów, mechanik itp. czasem są niezbędne. Czasem pojawiają się niespodziewanie. Sprawdźmy, którzy ze specjalistów od napraw są w naszej okolicy najtańsi. Zawsze pytajmy, jaką kwotę pobierają za dojazd. Jeśli chodzi o hydraulików, specjalistów napraw piecyków i elektryków, płatne, ale najtańsze usługi dla mieszkańców osiedli oferują działy konserwacji spółdzielni mieszkaniowych.

Coś do czytania

Wydatki na książki, gazety, magazyny itp. dla niektórych są niezbędne do życia.  Zorientujmy się, czy w naszej okolicy nie ma sklepu z przeterminowanymi czasopismami: ceny są tam nawet 10-krotnie niższe. Warto poczekać (góra miesiąc) aby kupić interesujące nas magazyny.

Nie wszystkie interesujące nas pozycje są dostępne w tego rodzaju punktach. Warto skontaktować się z redakcją lub placówką kulturalną (magazyny o sztuce) i zapytać o możliwość nabycia przeterminowanych pozycji po obniżonej cenie. 

Produkty chemii domowej i drogeryjne

Drogeria, czyli niezbędne środki czystości dla domu i jego mieszkańców takie jak proszek do prania, płyn do mycia naczyń, żel pod prysznic, mydło, odświeżacze powietrza, perfumy i wody toaletowe, kosmetyki, lakiery do paznokci, szczotka do włosów itp. Kupuj jak najtańsze produkty, przestaw się na robienie porządków np. z pomocą roztworu sody spożywczej, octu, proszku do pieczenia czy Coca-coli. Korzystaj z promocji na kosmetyki. Kupuj kapsułki do prania gdy jedna kosztuje nie więcej niż złotówkę. Ubrania niezabrudzone, pierzmy w tanich 10-litrowych płynach do kąpieli. Są wydajniejsze od płynów do prania). Z płynów do płukania zrezygnujmy. Są bardzo drogie, a pranie z ich dodatkiem jest bardzo pogniecione.

Dom i wnętrze

Dom i wnętrze czasem również wymaga wydatków na akcesoria kuchenne, ozdoby, meble, klamki, uchwyty do szafek, spinacze do prania, zasłony, sztućce, narzędzia, doniczki, dywany itp. Szukaj na wyprzedażach oraz w sklepach z rzeczami używanymi. Kupuj meble używane w dobrym stanie przez Internet, np. na Allegro. Wykup długoterminowy pakiet uprawniający Cię do darmowych dostaw powyżej określonej kwoty zakupu. Kupujmy potrzebne przedmioty u jednego sprzedawcy i skorzystać z darmowej dostawy.

Zawsze negocjujmy cenę przedmiotów używanych, wystawianych bez licytacji.  

Odpoczynek 

Odpoczynek potraktuje zadaniowo, bo odpoczywać należy. Wydatki na wypoczynek to koszt wycieczki, wczasów, pobytu w ośrodkach turystycznych. Skróć pobyty, nie kupuj pamiątek, t-shirtów z żenującymi napisami itp. Rozważ wyjazd przed lub po sezonie, kiedy ceny zakwaterowania, posiłków i atrakcji są niższe. Korzystaj z promocji w biurach podróży i tańszych biletów. 

Koszt eksploatacji samochodu

Wydatki na samochód, czyli na benzynę, naprawy, myjnię, wymianę oleju itp. są niezbędne, jeśli eksploatujesz czterokołowy pojazd. Tam gdzie to możliwe, przestaw się na rower. Myj samochód samodzielnie, używając wyłącznie wody lub wody z sodą – w ten sposób nie zaszkodzisz środowisku. Do wymycia i spłukania samochodu osobowego wystarczają 3 10-litrowe kanistry wody.

Nakłady na urodę

Dbanie o urodę, czyli kosmetyczka, fryzjer, dietetyk, trener, aerobik itp. to są również wydatki niezbędne. Ćwiczmy i trenujmy sami. Jeśli nie wiemy jak, sprawdźmy w Internecie. Korzystajmy z osiedlowych siłowni pod gołym niebem. O urodę dbajmy osobiście, używając najtańszych kosmetyków i niedrogich maseczek na tkaninie lub przygotowanych samodzielnie.

Inne wydatki

Inne wydatki to grupa kosztów na prezenty okolicznościowe, kwiaty, mandaty, bilety komunikacyjne itp. Kup z okazji komunii lub ślubu oryginalny prezent, np. za 1/4 zawartości koperty. Piękny bukiet kwiatów kupisz tanio na giełdzie. Może jest jakaś w okolicy?

W kwestii mandatów: przy ich obecnej wysokości, musisz jeździć jeszcze uważniej, bez przekraczania prędkości.

Zobacz GALERIĘ: Dodatki osłonowe za prąd i gaz - co należy wiedzieć

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze