koncert

i

Autor: pixabay.com

Kolejne dopłaty dla artystów! Ponad 2 mld złotych! Kto je dostanie?

2021-01-19 14:35

Rządowe dopłaty dla artystów na stałe. W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który zakłada dofinansowanie m.in. muzyków czy aktorów jeśli ci stracą swój dochód. Posłowie chcą w ten sposób pomóc przede wszystkim tym artystom, którzy przez złą sytuację finansową rezygnują z zawodu. Przedstawiamy szczegóły nowych, rządowych dopłat dla artystów.

Artyści w potrzebie dostaną kolejną zapomogę! Afera związana z finansowym wsparciem artystów przez rząd już przebrzmiała, jednak niesmak jak po nieudanym występie pozostał. Zjednoczona Prawica chciała płacić setki tysięcy złotych twórcom takim jak Kamil Bednarek, Golec uOrkiestra (a dokładniej firmie jednego z braci Golców) czy liderowi Bayer Full Sławomirowi Świerzyńskiemu, podczas gdy wielu innych artystów nawet nie miało prawa ubiegać się o pieniądze. Wsparcie miało zrekompensować straty poniesione przez pandemię COVID-19. Teraz posłowie chcą by wsparcie było... na stałe. Czy gwiazdy, takie jak Zenek Martyniuk, Maryla Rodowicz bądź Edyta Górniak dostaną pieniądze?

ZOBACZ: GIGANTYCZNE kary za niepłacenie abonamentu RTV. Zapłacisz ponad 700 zł

Projekt ustawy wniesionej do Sejmu przez posłów Koalicji Obywatelskiej ma wesprzeć, jak czytamy w uzasadnieniu, osoby fizyczne prowadzące działalność artystyczną i twórczą, które ze względu na specyfikę swojego zajęcia, miewają często trudności finansowe związane z nieregularnym uzyskiwaniem przychodów i niską ich wysokością. Wiąże się to często z brakiem stabilności nie tylko finansowej, ale również zabezpieczenia ubezpieczeń społecznych, co może skutkować jeszcze gorszą sytuacją bytową w wieku emerytalnym.

O CO CHODZI? ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Sonda
Czy uważasz, że artyści (muzycy, aktorzy, malarze etc.) powinni otrzymywać specjalne wsparcie finansowe?

- W efekcie artyści, którzy nie uzyskują regularnych dochodów z działalności artystycznej, popadają w biedę albo szukają dodatkowych źródeł dochodu, rezygnując z zawodu artysty. W konsekwencji tracimy potencjał intelektualny i kreatywny, który jest źródłem innowacji i rozwoju gospodarczego - tłumaczą autorzy ustawy.

Proponują oni powołanie specjalnej instytucji podlegającej Ministerstwu Kultury, która rejestrowałaby artystów i twórców oraz zapewniała im wsparcie. Polska Izba Artystów, bo tak nazywać ma się twór, będzie operować Funduszem Wsparcia Artystów Zawodowych. To z niego artyści, których przeciętny miesięczny dochód był niższy niż przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym będą mogli ubiegać się o dopłaty. Te wyniosą wynosi od 50 do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, liczonych od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż równowartość 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim.

Ustawa zakłada, że na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych w latach 2021-2030 przeznaczone zostanie niemal 2,3 mld złotych.

Zenek Martyniuk wyznał, że nie pije od 10 lat. Jego syn nie stroni jednak od alkoholu
Najnowsze