Pracujący seniorzy

i

Autor: Shutterstock

Praca emeryta

Dorabiasz do emerytury? Zyskasz więcej bez zakładania działalności gospodarczej

2022-09-29 12:04

Trwają prace nad przepisami związanymi z nierejestrowaną działalnością gospodarczą. W założeniach chodzi o to, by ulżyć osobom dorabiającym, np. przydrożnym sprzedawcom kwiatów, grzybów, owoców czy warzyw. Takich zadań często podejmują się seniorzy. Projekt opracowywanej w sejmowych zespołach ustawy zakłada, że jeżeli przychody z drobnego biznesu nie będą przekraczały kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to nie będzie trzeba zakładać działalności gospodarczej.

Można więcej zarobić bez konieczności zakładania firmy

Trwają prace nad przepisami dotyczącymi działalności nierejestrowanej. Zwykle to tak zwane dorabianie polegające na drobnych pracach fizycznych czy biurowych lub handel przysłowiową marchewką. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która osiąga miesięczne przychody z tytułu wykonywanej działalności do połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 1505 zł) i w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziła działalności gospodarczej, nie musi firmy zakładać. Powinna jedynie prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży i rozliczać przychody w swoim zeznaniu rocznym PIT-36.

Działalność nierejestrowana z wyższym limitem

Nowe przepisy miałyby jeszcze bardziej ułatwić pracę dorywczą m.in. seniorom. Zakładają one podwyższenie kwoty zwalniającej z konieczności zakładania firmy do pełnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli do 3010 zł brutto. Ma to pozwolić na legalne dorabianie większej puli większej grupie osób. W założeniu chodzi o to, by m.in. starsze panie handlujące sezonowo przysłowiową pietruszką, nie musiały uciekać przed strażą miejską, tylko mogły legalnie sobie dorobić do emerytury. Z takiej opcji też z powodzeniem korzystają osoby pracujące, które chcą dorobić do etatu czy młode mamy, które myślą nad rozkręceniem w przyszłości własnego biznesu. 

Czytaj także: 14. emerytura 2023. Minister Szwed podał szczegóły

Sonda
Czy planujesz pracować na emeryturze?
Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Jak w tych trudnych czasach oszczędzają zwykli ludzie?

Włącz podcast i posłuchaj, co mówią!

Listen to "Tak oszczędzają Polacy. Siedzą W ZIMNIE, po ciemku i jedzą SUCHY chleb! Ludzie wyjdą na ULICE!" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze