Senior, praca

i

Autor: Shutterstock Senior, praca

Praca na emeryturze

Praca dla seniora. To właśnie te zawody wykonują najczęściej

2022-09-12 3:59

Przejście na emeryturę dla niektórych oznacza upragniony wypoczynek - dla innych poszukiwanie nowego źródła dochodu. W Polsce znaczna część osób na emeryturze "dorabia" sobie do tego świadczenia. W jakich zawodach mogą odnaleźć się seniorzy a jakie wykonują najczęściej?

Praca na emeryturze. Dlaczego seniorzy podejmują pracę?

Bardzo wielu polskich emerytów niemal bezpośrednio po zakończeniu pracy zaczyna się rozglądać za nowym lub dodatkowym źródłem dochodu. Część z nich decyduje się na podjęcie pracy - nawet jeśli nie potrzebuje dodatkowych środków finansowych - po prostu chcą zająć czymś czas, zabić nudę bądź regularnie znajdować się wśród ludzi.

Świadczenia emerytalne w Polsce są stosunkowo niskie. Według najnowszych danych aż 350 000 Polaków otrzymuje tzw. "emerytury groszowe". W związku z tym wiele osób ma problem z utrzymaniem się z samego świadczenia emerytalnego. Do tego dochodzi stale rosnąca inflacja i towarzyszący jej wzrost cen oraz wzrost kosztów utrzymania. Odprawa emerytalna to również jednorazowy "zastrzyk gotówki", który nie umożliwi rozwiązania ewentualnych kłopotów finansowych.

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Praca na emeryturze. Te zawody wybierają seniorzy

Istnieją już strony internetowe oraz fora i grupy w mediach społecznościowych dedykowane seniorom poszukującym pracy - np. portal praca.senior.pl  czy grupy "Emerytki i Emeryci" lub "My - Emeryci" stworzone na Facebooku.

Osoby przebywające na emeryturze często mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym oraz ciekawymi umiejętnościami nabytymi podczas długiej kariery zawodowej. Według informacji opublikowanych na portalu InterviewMe emeryci najczęściej podejmują się niżej wymienionych funkcji oraz zawodów:

 • ochroniarz
 • opiekun/opiekunka dla dzieci
 • kierowca w przewozie osób (Uber, Taxify, Bolt itp.)
 • sprzedawca w sklepie
 • dozorca
 • szatniarz
 • nauczyciel (w formule "na zastępstwo")
 • korepetytor

Praca zdalna opcją dla seniora

Osoby zaliczające się do grupy "emerytów" bądź "seniorów" mogą również zdecydować się na pracę zdalną. Nie będą wtedy zobowiązane do pojawiania się w konkretnym miejscu pracy/zakładzie. Wśród zajęć umożliwiających pracę zdalną można wymienić:

 • tłumaczenie tekstów (jeśli osoba może pochwalić się znajomością języka obcego na wysokim poziomie0
 • przepisywanie (transkrypcja) tekstów oraz nagrań
 • korepetycje w formule zdalnej (np. za pośrednictwem platform takich jak Zoom, Skype, Google Meet czy Microsoft Teams)
 • sprzedaż internetowa
 • redakcja oraz korekta tekstów

Dorabianie do emerytury. Od 1 września limity w dół

Od 1 września 2022 obowiązują nowe progi dla dorabiających emerytów i rencistów. Limit jest ustalany co kwartał, w zależności od przeciętnego wynagrodzenia. To wynagrodzenie w drugim kwartale spadło, dlatego od września mniejsze niż w poprzednich 3 miesiącach będą także limity dorabiania.  Możesz bez żadnych konsekwencji dorabiać do emerytury, jeśli twój przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS).

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze