Około 150 mln zł (637,5 mln zł), z 250 mln euro środków unijnych zatwierdzonych na rok szkolny 2017–2018, zostanie przeznaczone na owoce i warzywa, zaś ok. 100 mln euro (425 mln zł) na mleko. 25 mln euro (czyli 106,25 mln zł) z tej puli przypadnie Polsce.
Poza owocami, warzywami i produktami mlecznymi programem mogą być objęte także produkty przetworzone, takie jak: zupy, kompoty owocowe, soki, jogurty i sery, jeśli wybór ten zostanie zatwierdzony przez krajowe organy ochrony zdrowia. Produkty te nie mogą zawierać cukru, soli i tłuszczu, chyba że inaczej postanowią krajowe organy ochrony zdrowia.
Unijny program ma na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Poza rozdawaniem zdrowego jedzenia, realizowany będzie także specjalny cykl edukacyjny. Uczniowie mają poznać dzięki niemu znaczenie odpowiedniego żywienia i dowiedzieć się, jak produkowane jest jedzenie.
Udział w inicjatywie jest dobrowolny. Do tej pozy zadeklarowało go 28 państw członkowskich. Kraje należące do wspólnoty mają możliwość uzupełniania unijnej pomocy o środki krajowe. Mogą również zachęcać do zakupu lokalnych lub regionalnych produktów oraz promować produkty, które wiążą się z korzyściami dla środowiska.
Sprawdź także: Nauka programowania w szkołach. W końcu zlikwidujemy deficyt programistów?
Czytaj też: Przez pogodę owoce i warzywa będą dużo droższe
Zobacz również: Bruksela przymierza się do odebrania Polsce funduszy unijnych
Źródło: pap.pl