Tartak

i

Autor: Shutterstock Tartak

Kryzys branżowy

Dramat polskiego przemysłu drzewnego. Tak źle jeszcze nie było

2022-10-03 11:28

Firmy związane z sektorem drzewnym w odezwie do premiera Mateusza Morawieckiego podkreślają, że "polski przemysł drzewny jest w dramatycznej sytuacji". Wyrażają swoje oburzenie w sprawie podwyżek w Lasach Państwowych. Oceniają, że będą one przyczyną podwyżki cen drewna rzędu 50-60 procent.

Kryzys w przemyśle drzewnym a podwyżki w Lasach Państwowych

"Przedsiębiorstwa już teraz borykają się z problemami wysokich cen drewna. W tej szczególnie trudnej sytuacji Lasy Państwowe lekceważą wszystkie apele o wsparcie branży i podnoszą ceny dla długoletnich klientów przerabiających drewno" - podkreślają autorzy listu. Dodają, że w branży drzewnej zatrudnionych jest ponad 400 tys. osób. List został opublikowany na łamach Gazety Wyborczej.

Jak cytuje Business Insider przedstawiciele branży informują, że podwyżki w Lasach Państwowych mogą spowodować likwidację ponad 100 tys. miejsc pracy. W związku z tym przyczynią się również do gigantycznych podwyżek cen papieru, zeszytów, mebli, opakowań leków oraz żywności. "Już teraz gotowe deski sprowadzane z zagranicy są tańsze niż surowe drewno kupowane przez tartaki w Lasach Państwowych" - wskazują autorzy listu.

Przedstawiciele branży apelują do premiera Morawieckiego

Zwracają się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, by przekonał zarząd Lasów Państwowych do wycofania się z decyzji o gigantycznych podwyżkach. Pod listem podpisały się stowarzyszenia firm, działających w branży – m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli czy Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Sonda
Czy obawiasz się kryzysu w przemyśle drzewnym?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze