Przychodnia, kolejka

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Przychodnia, kolejka

Dramat seniorów. Społeczne kolejki i listy rezerwowe na szczepienia

2021-01-13 12:51

Jeszcze się nie zaczęły zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla tzw. grupy pierwszej, czyli najstarszych seniorów, a już jest problem z kolejką do lekarzy. Rządzący chwalą się Narodowym Programem Szczepień i zachęcają do zgłaszania się drogą internetową, a w rzeczywistości przychodzenie szturmują Polacy, telefony się urywają i chętnie zapisywani są w zeszycie jak w PRL-u - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Narodowy Program Szczepień. Kiedy zapisy dla seniorów?

Formalnie zapisy na szczepienia dla osób spoza tzw. grupy zero - medyków, ruszą 15 stycznia br. Od piątku każdy senior powyżej 80. roku życia będzie mógł zgłosić chęć zaszczepienia się na Covid-19, wywoływanego koronawirusem. Z kolei tydzień później - od 22 stycznia, zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. W teorii brzmi dobrze, ale w praktyce jest znacznie gorzej.

Przychodnie są dosłownie oblegane. Telefony się urywają, a lekarze i pracownicy placówek medyczny mają ręce pełne roboty, a dotychczas już nie narzekali na brak pracy. Jak podaje "DGP", aby nie odprawiać seniorów z kwitkiem i nie gasić ich entuzjazmu, ale też aby nie łamać procedur, medycy zapisują kandydatów do ukłucia w specjalnie zakładanych zeszytach. – Wpisujemy do zeszytu dane pacjentów, numery telefonów, adresy e-mailowe. Będziemy się z nimi kontaktować i umawiać, jak tylko będzie taka możliwość – mówią pracownicy ochrony zdrowia cytowani przez dziennik.

Wyższy WIEK EMERYTALNY przesądzony! 67 lat dla kobiet i mężczyzn

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

Jak się będzie można zarejestrować na szczepienia przeciw Covid-19?

Na rządowej stronie opublikowany został krótki poradnik, który wyjaśnia jakie są trzy możliwości zapisania się na szczepienia. Obecnie zgłaszać się mogą tylko seniorzy - od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia).

Przez telefon

Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 9892. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Osobiście w przychodni

Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień. TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTĘ WSZYSTKICH PUNKTÓW SZCZEPIEŃ. W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Przez internetZarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni. 

Wyższy WIEK EMERYTALNY przesądzony! 67 lat dla kobiet i mężczyzn

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze