cyberatak/hakerzy

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE cyberatak/hakerzy

Cyberbezpieczeństwo

Drastyczny wzrost cyberataków w Polsce. Jest ich o 100 proc. więcej

2023-01-05 7:56

Jak informuje "Rzeczpospolita", przybywa lawinowo cyberataków na firmy, a przestępcy biorą na celownik również rządowe instytucje oraz podmioty użyteczności publicznej. W ciągu kilku ostatnich miesięcy liczba prób hakowania wzrosła o 100 proc. Jak podkreśla gazeta, wysoka liczba incydentów związana jest z wojną na Ukrainie.,

Cyberataki na polskie firmy i infrastrukturę krytyczną

Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny w Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo. Hakerzy celują w firmy, infrastrukturę krytyczną, a także sektor administracji państwowej i użyteczności publicznej.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita” powołując się na dane izraelskiej firmy Check Point Research, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej są wręcz bombardowane kolejnymi próbami cyberataków. Od października 2022 r. ich liczba, w przeliczeniu na jeden podmiot, wzrosła z 1214 prób tygodniowo do rekordowego poziomu 2316. Skala zagrożenia w tak krótkim czasie wzrosła dwukrotnie. Co więcej, sektor użyteczności publicznej nad Wisłą jest dwukrotnie częściej atakowany, niż wynosi średnia globalna dla instytucji tego typu – wynika z danych Check Point.

Według prognoz w 2023 r. liczba cyberataków na infrastrukturę użyteczności publicznej, taką jak przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne, transport publiczny, służba zdrowia czy przedsiębiorstwa zaopatrzenia w wodę, jeszcze wzrośnie” - napisano w raporcie Check Point.

Ataki hakerskie w Polsce przytrafiają się co 9 minut. Na celowniku szpitale, banki, administracja

Jak podają eksperci Noventiq, Polska zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem zagrożeń cybernetycznych, w czołówce zaraz obok Węgier, Cypru, Słowacji, Estonii i Białorusi. Dane wskazują, iż w 2022 r. rodzime firmy doświadczały ataków hakerskich średnio co 9 minut. "Z zaniepokojeniem obserwowaliśmy rosnący trend cyberataków w ub.r. Poza ogólnym wzrostem szczególnie niepokojący jest skokowy wzrost dotyczący m.in. Polski. Cyberprzestępcy atakowali bez litości, uderzając nie tylko w zwykłego użytkownika internetu, ale także w szpitale, instytucje medyczne, bankowość i administrację" – powiedział wiceprezes Noventiq Zoltan Meszaros.

Specjaliści z firmy F5 wytypowali kilka głównych trendów w branży cyberochrony, które będą kluczowe w tym roku. Chodzi m.in. o złośliwe szyfrowanie danych w chmurze (ransomware), próby infiltracji poprzez użycie popularnych bibliotek open-source (analitycy F5 twierdzą, że nawet 78 proc. kodu w bazach sprzętowych i programowych pochodzi z otwartych źródeł) czy też o interfejsy programowania aplikacji (API), które stają się nowym wektorem ataków - pisze "Rzeczpospolita"

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Czy cyberbezpieczeństwo jest warte wyższych rachunków za internet?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany