Władze zatwierdziły plan wsparcia o wartości 3,36 mld rubli

i

Autor: pixabay.com Władze zatwierdziły plan wsparcia o wartości 3,36 mld rubli

Wojna w Ukrainie. Dwa gigantyczne banki z Rosji bez sankcji!

2022-03-04 15:05

Wojna w Ukrainie. Ministrowie z polskiego rządu zaapelowali o objęcie jednakowymi sankcjami wszystkich rosyjskich banków. Prosimy i apelujemy do UE na czele z Niemcami o opamiętanie i wyłączenie ze SWIFT Sberbanku i Gazprombanku. Za ich pomocą inne zablokowane banki dokonują transakcji, a reżim Putina jest wciąż finansowany - mówili.

Wojna w Ukrainie. Największe banki w Rosji bez sankcji

Jak ocenił wiceminister Marcin Warchoł, pomoc dla Ukrainy jest obecnie niewystarczająca. Podkreślił, że jako Unia musimy odciąć wszystkie rosyjskie banki. - Codziennie - będąc świadkami przerażających zbrodni, które popełnia reżim Putina na niewinnej ludności Ukrainy - niestety obserwujemy również, że ze strony UE nie wszystkie działania, które mogłyby zostać podjęte, się wydarzyły - mówił. Wyraził "ubolewanie i szczere oburzenie z powodu tego, że takie banki jak Sberbank i Gazprombank wciąż działają" w systemie SWIFT. Mówił, że "dzięki temu pozostałe banki, mimo że zostały zablokowane przez sankcje UE, dokonują przez nie transakcji i wciąż finansowany jest reżim Putina". - Dlatego prosimy i apelujemy do UE na czele z Niemcami, aby się opamiętali, mając w świadomości fakt, że przez ostatnie lata pozostawali głusi na apele płynące z krajów Europy Środkowo-Wschodniej o przestanie finansowania Rosji - powiedział.

Prezes Pekao Leszek Skiba

- Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za zakończenie tych okropnych cierpień. Przeszkodą do końca wojny nie mogą być interesy finansowe głównych graczy europejskich, w szczególności Niemców, nie mogą interesy wygrywać z życiem, zdrowiem ludzkim, a tak niestety w tej chwili się dzieje za sprawą Niemiec i głównych graczy Unii Europejskiej. Stąd też nasze oburzenie i apel, by sankcje dotyczyły wszystkich banków, nie wybranych - powiedział wiceszef resortu. Również wiceminister Michał Woś ocenił, że sankcje nakładane na Rosję są "dziurawe". - Sankcje muszą być twarde, jednoznaczne, bo żeby prowadzić wojnę, być agresorem, są do tego potrzebne pieniądze i te krwawe euro wciąż płyną na Kreml. Trzeba to jak najszybciej zatrzymać - powiedział.

Wiceminister Marcin Romanowski mówił o wsparciu, jakiego resort sprawiedliwości udziela ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wskazywał, że MS pomaga za pośrednictwem Funduszu Sprawiedliwości. - Jesteśmy w stałym kontakcie z wszystkimi ośrodkami Funduszu Sprawiedliwości, których jest na terenie całej Polski ponad 300 i na bieżąco reagujemy na potrzeby osób, które zgłaszają się po pomoc. Fundusz Sprawiedliwości wspiera również samorządy terytorialne, przeznaczając środki na doraźną pomoc - wskazywał Romanowski.

 Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje również system nieodpłatnej pomocy prawnej, działającej przy starostwach powiatowych. Ponadto, przekazał Romanowski, w języku ukraińskim działa całodobowa infolinia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków (+48 222 309 900).

 Z kolei Woś mówił o wsparciu udzielanym przez Służbę Więzienną. Wyliczał, że funkcjonariusze SW są obecni na granicy, gdzie udzielają pomocy medycznej, a także transportują uchodźców w głąb krajów. Ponadto, funkcjonariusze organizują zbiórki krwi, pieniędzy, sprzętu, żywności.

 - Część zakładów karnych w Polsce została wyludniona. Zakład karny w Medyce w tej chwili został przekazany Straży Granicznej po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo - powiedział.

- Resort sprawiedliwości pomaga i będziemy pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne - oświadczył.

Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny. Sbierbank jest największym rosyjskim pożyczkodawcą pod względem aktywów, a Gazprombank jest zaangażowany w rozwój sektora energetycznego w Rosji.

Sonda
Czy wybuch kryzysu ekonomicznego to na dzisiaj realny scenariusz?
Najnowsze