Płatności elektroniczne a wzrost PKB

i

Autor: Shutterstock Płatności elektroniczne a wzrost PKB

Dzięki płatnościom bezgotówkowym w 5 lat wzbogaciliśmy się o 15 mld zł

2016-05-08 10:35

30 tys. nowych miejsc pracy rocznie i o 15 mld złotych większe PKB – taki jest efekt wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych w Polsce.

Dynamiczny rozwój transakcji elektronicznych ma pozytywny wpływ na wzrost produktu krajowego brutto. W ciągu pięciu lat korzystania z płatności elektronicznych światowy PKB zwiększył się dzięki nim o 300 mld dolarów. Polskie PKB wzrosło o 15 mld złotych (4,3 mld dolarów). Wpływ płatności elektronicznych na wzrost gospodarczy zbadał szczegółowo specjalizujący się w analizach rynku finansowego Moody's Analytics.

Firma badawcza wzięła na tapetę PKB w 70 krajach. Sprawdziła, jak na produkt krajowy brutto w latach 2011 – 2015 przekładały się płatności elektroniczne. Moody's Analytics wyliczył, że łączny wzrost PKB na badanym obszarze wyniósł 296 mld dolarów. Warto podkreślić, że państwa objęte badaniem wytwarzają 95% światowego PKB.

Rozwój płatności elektronicznych szczególnie korzystnie odbił się na takich krajach, jak Polska. Popularyzacja kart płatniczych w naszym kraju sprawiała, że w badanym okresie PKB rosło o blisko 0,2% (0,19%) rocznie. Daje to blisko 1-procentowy wzrost PKB w ciągu 5 lat.

Może zainteresować cię również: Paweł Szałamacha chce zwiększyć ściągalność podatków od paliw

Dla porównania, na Węgrzech średni roczny wzrost PKB wyniósł 0,25% rocznie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 0,23%, w Chile – 0,23%, w Irlandii – 0,20%, a wAustralii tyle, co u nas (0,19%). Im częściej obywatele korzystają z kart płatniczych, tym większy jest wzrost PKB.

Autorzy raportu, który jest częścią publikacji pt. „Wpływ płatności elektronicznych na wzrost gospodarczy", wskazują także na fakt, że zwrot w kierunku transakcji bezgotówkowych ma pozytywny wpływ na finanse publiczne oraz stabilizację sektora biznesu. Przynosi on wymierne korzyści w walce z szarą strefą. Dzięki odejścu od transackji gotówkowych poprawia się ściągalność podatków przez państwo, jak również maleją koszty obsługi płatności dokonywanych z użyciem tradycyjnego środka płatniczego.

Przeczytaj także: Przewalutowania nie będzie. Bank umorzy kredyt za mieszkanie

Dzięki transakcjom bezgotówkowym w latach 2011 – 2015 konsumpcja wzrostła średnio o 0,4%. Najszybciej szybuje ona w górę w gospodarkach wschodzących. W krajach rozwiniętych wzrost konsumpcji uplasował się na poziomie 0,14%. PKB na rynkach wschodzących i rozwiniętych wyniosło odpowiednio 0,11% i 0,08%, co świadczy o tym, że karty płatnicze napędzają gospodarkę niezależnie od stopnia rozwoju państwa.

Rozwój płatności elektronicznych oznacza także pojawienie się nowych miejsc pracy. W ciągu 5 lat w 70 badanych państwach przybywało ich rocznie ok. 2,6 miliona. Największy przyrost odnotowano w Chinach – w ciągu roku tworzono tam średnio 427 tys. nowych miejsc oraz w Indiach, gdzie średni roczny przyrost miejsc pracy wyniósł 336 tysięcy.

Eksperci z Moody's Analytics policzyli, że na badanym obszarze popularyzacja transakcji elektronicznych przekłada się na średni przyrost PKB o 0,04% z tytułu korzystania z samych kart płatniczych. Wzrost udziału płatności elektronicznych w wydatkach konsumpcyjnych wynosił średnio 1% w skali roku. Dawało to średni wzrost spożycia dóbr i usług o ok. 104 mld dolarów rocznie. Aby utrzymać dobre wyniki, należy zadbać o wydajną gospodarkę, nowoczesne przepisy oraz rozbudowany system finansowy.

Źródła: visa.pl, moodysanalytics.com, visa.com/moodysanalytics

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze