Większość Polek chce mieć własną firmę

i

Autor: shutterstock

Kobiety w biznesie

Dzień Przedsiębiorczości Kobiet. Prawie 70 proc. Polek chciałoby prowadzić własną firmę

2022-11-19 11:52

W sobotę 19 listopada obchodzimy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet. Jak wynika z raportu "Bizneswoman Roku: Polki chcą być przedsiębiorcze" fundacji Sukces Pisany Szminką, wiele kobiet w Polsce chciałoby prowadzić własną firmę. Ponad połowa myśli o tym od roku do dwóch lat, a co dziesiąta nawet od czterech do ośmiu lat! Co powstrzymuje Polki przed założeniem własnej działalności gospodarczej?

Polki a własna firma

Spośród wszystkich ankietowanych w raporcie "Bizneswoman Roku. Polki chcą być przedsiębiorcze" 60 proc. kobiet nie prowadzi własnej firmy, ale zaledwie 9,5 proc. z tej liczby jest zdecydowanych, że nie chciałoby tego robić. Aż 68 proc. chciałoby prowadzić własną działalność gospodarczą, a 22,5 proc. jest niezdecydowanych. Dlaczego z roku na rok odkładają podjęcie decyzji o własnym biznesie? Okazuje się, że przed zakładaniem firm Polki najczęściej powstrzymuje obawa przed brakiem pomysłu, wskazana przez 25 proc. respondentek. Według raportu 20 proc. pytanych przed startem z własną firmą powstrzymuje brak finansów, a 16,5 proc. hamuje brak pewności siebie. Co dziesiąta badana obawia się nadmiaru biurokracji, a 9 proc. uważa, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu firmy.

Jak podają autorzy raportu, z kolei najczęściej wymienianą motywacją do założenia własnej firmy jest pragnienie niezależności, wskazane przez blisko 25 proc. ankietowanych. Niemal 20 proc. chciałaby mieć wpływ na własną pracę, a prawie tyle samo pociąga wizja samodzielnego decydowania o swoich godzinach pracy oraz chęć robienia czegoś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Mniej niż co 10. jako główny czynnik motywujący do założenia własnej działalności wskazała chęć zarabiania więcej niż obecnie.

Polki chcą mieć firmy lokalne

Okazuje się, że nieco ponad połowa kobiet, które chciałyby założyć własną firmę, myśli o biznesie na skalę lokalną. Co bardzo ważne, ponad połowa chciałaby oferować swoim pracownikom zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. A ile chciałyby zarabiać jako bizneswoman? Ponad 30 proc. czułaby się usatysfakcjonowana zarobkami pomiędzy 10 a 15 tys. zł na rękę miesięcznie. 

Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?
Pieniądze to nie wszystko Barbara Socha (21.09)
Najnowsze