Steve Jobs

i

Autor: ARCHIWUM

Dziewiąta rocznica śmierci Steve'a Jobsa. Od garażu do technologicznego giganta

2020-10-05 16:36

Steve Jobs był jednym z najsławniejszych przedsiębiorców na świecie. Dziś mija 9 lat od jego śmierci. Postanowiliśmy więc przypomnieć wyjątkową historię prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej firmy Apple. Kim był Jobs? W jaki sposób doszedł do fortuny?

Dokładnie 9 lat temu wielki przedsiębiorca Steve Jobs przegrał walkę z rakiem trzustki. Wiele osób dziś twierdzi, że zmienił świat, będąc współzałożycielem firmy Apple. Historia Apple sięga lat siedemdziesiątych i z powodzeniem można nazwać ją burzliwą. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie rozwój technologicznego giganta bez Steve'a Jobsa. Co ciekawe, na początku firma Apple wyrzuciła wizjonera z pracy. Później jednak przyjęła go z powrotem, do tego razem ze startupem NeXT, który kosztował Apple 400 mln dolarów.

ZOBACZ TEŻ: Jose Mourinho reklamuje polską firmę! Będzie globalnym ambasadorem XTB

Steve Jobs tylko przez jeden semestr uczęszczał na uczelnię Reed College w Portland w stanie Oregon, gdzie studiował prawo. Mimo braku wykształcenia, w 1974 roku został zatrudniony jako technik w firmie w branży informatycznej - Atari. Swoją burzliwą karierę zaczynał dwa lata później, we własnym garażu. Tam razem z przyjacielem Stevem Wozniakiem składali pierwsze komputery, których cena wynosiła 666,66 dolarów. Apple zostało założone w 1976 roku i przez blisko 9 lat Jobs stanowił jeden z najważniejszych marketingowych motorów napędowych firmy. Niestety, został zwolniony, a to za sprawą bitwy o władzę z ówczesnym CEO Johnem Sculleyem. Wtedy też powstała druga firma Jobsa - NeXT, która w 1986 roku kupiła Pixar, studio animacji komputerowej. Jobs odkupił Pixar od George'a Lucasa za 10 milionów dolarów. Niemal dekadę później, zarząd firmy Apple postanowił naprawić swój błąd i zatrudnić Jobsa ponownie. Razem z nim wykupić NeXT, która była warta już 402 miliony dolarów. 

Firma Apple, która początkowo produkowała komputery, poszerzyła swoją działalność o urządzenia mobilne, szybko stając się jednym z pierwszych oraz najbardziej popularnych przedsiębiorstw produkujących smartfony. Obsesją Steve’a Jobsa było dążenie do piękna wyrażającego się w prostocie. Chciał, by produkty firmy były lekkie, kompaktowe, miłe dla oka i palców. Lata świetności Apple przypadły właśnie na okres, gdy firma zarządzana była przez Jobsa. Pod jego wodzą przedsiębiorstwo osiągnęło wartość 382 miliardów dolarów. 

Niestety, w 2004 roku Steve Jobs zachorował na raka trzustki. Wtedy też poddał się operacji usunięcia guza. Pięć lat później przeszedł również przeszczep wątroby. Ze względu na nawrót choroby, w 2011 roku zrezygnował z funkcji CEO Apple'a. Steve Jobs zmarł 5 października w 2011 r., w wieku 56 lat.

SPRAWDŹ TAKŻE: Chcesz dostać więcej pieniędzy? Kup krowę

Super Biznes 5 X
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze