Spis treści
- Donald Tusk dementuje informacje o Bieńkowskiej jako szefowej Orlenu. "Ktoś jej robi krzywdę"
- Kto zastąpi Daniela Obajtka w fotelu prezesa PKN Orlen? 6 lutego sądny dzień
- Kim jest Elżbieta Bieńkowska?
Donald Tusk dementuje informacje o Bieńkowskiej jako szefowej Orlenu. "Ktoś jej robi krzywdę"
- Bardzo szanuję panią Bieńkowską, ale ktoś jej robi krzywdę tymi spekulacjami - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie telewizyjnym dla TVP, TVN24 i Polsatu. Podkreślił, że spekulacje medialne dotyczące kandydatury Elżbiety Bieńkowskiej, byłej minister rozwoju i byłej wicepremier, na stanowisko prezeski PKN Orlen, są nietrafione. Zapowiedział przy tym ujawnienie sensacyjnych informacji na temat skali nadużyć w spółkach Skarbu Państwa za czasów rządów PiS.
Przypomnijmy, że o Elżbiecie Bieńkowskiej jako kandydatce Tuska na szefową Orlenu napisała niedawno "Rzeczpospolita", powołując się na źródła w rządzie Tuska. Bieńkowska uchodzi bowiem za jedną z najbardziej zaufanych osób z otoczenia obecnego premiera. Pełniła funkcje ministra rozwoju regionalnego, szefa resortu infrastruktury i rozwoju oraz wicepremiera w pierwszych dwóch rządach Donalda Tuska.
Kto zastąpi Daniela Obajtka w fotelu prezesa PKN Orlen? 6 lutego sądny dzień
Giełda nazwisk dotycząca możliwego następcy Daniela Obajtka na stanowisku prezesa Orlenu ruszyła jeszcze w grudniu 2023 roku. Na dzień 6 lutego zaplanowane zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu. Przewidziano na nim m.in. wyrażenie zgody przez akcjonariuszy na sprzedaż 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System. Jak wynika z komunikatu giełdowego spółki, porządek obrad na wniosek Skarbu Państwa uzupełniono punktem o zmianach w radzie nadzorczej spółki. Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Orlenu 6 lutego może więc dojść do przetasowania w składzie spółki.
Kim jest Elżbieta Bieńkowska?
Elżbieta Bieńkowska pochodzi ze Śląska. W latach 2007–2013 była ministrem rozwoju regionalnego, a w latach 2011–2014 senatorem VIII kadencji. Następnie była wiceprezesem Rady Ministrów oraz ministrem infrastruktury i rozwoju. Bieńkowska była unijnym komisarzem komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług (w latach 2014–2019).