Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

Emeryci akcjonariuszami spółek Skarbu Państwa?

Emeryci dostaną akcje dużych spółek? Zaskaujący pomysł ekonomistów

2022-07-29 10:59

Grupa niezależnych ekonomistów przygotowała propozycję zmiany w naszym systemie emerytalnym - podaje portal Money.pl. Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) byłyby zasilane akcjami największych spółek Skarbu Państwa. "Emeryci staliby się akcjonariuszami takich firm jak np.: Orlen, PZU, KGHM czy PKO BP" - czytamy.

Emeryci akcjonariuszami spółek Skarbu Państwa?

- Najważniejsze jest, by odebrać politykom bezpośrednią władzę nad gospodarką, czyli nad przedsiębiorstwami. Cały socjalizm się na tym opierał i to nieuchronnie prowadziło do dyktatury, zacofania i kryzysu - powiedział w rozmowie z portalem Money.pl prof. Leszka Balcerowicza, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. Jego zdaniem akcje dużych spółek Skarbu Państwa powinny zostać przekazane do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

"OFE nie powinno być zlikwidowane, jak chce tego obecna władza" - podaje Money.pl i czytamy, że dokapitalizowanie OFE akcjami dużych spółek Skarbu Państwa o wartości do 153 mld zł pozwoliłoby przenieść w dużej części własność ze Skarbu Państwa na obywateli, poprawiłoby wyniki spółek, gdyż "fundusze emerytalne pilnowałyby ich zysków".

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Kto miałby na tym skorzystać?

Według ekonomistów, po zmianach, każdy ubezpieczony mógłby zażądać zwrotu na swoje konto w OFE obligacji skarbowych w miejsce zapisów księgowych na subkoncie w ZUS. Ubezpieczeni mieliby też wybór, czy chcą akcje spółek Skarbu Państwa, czy obligacje skarbowe w zamian za umorzenie części zapisów księgowych na ich subkoncie w ZUS.

Przyszli emeryci skorzystaliby z zysków i wzrostu firm, których stawaliby się właścicielami oraz skorzystaliby na wzroście gospodarki. 

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Najnowsze