Waloryzacja emerytur 2022. Gigantyczna podwyżka. Idziemy na rekord z waloryzacją

i

Autor: SHUTTERSTOCK Waloryzacja emerytur 2022. Gigantyczna podwyżka. Idziemy na rekord z waloryzacją

Rekordowa waloryzacja emerytur. Emeryci zyskają 300 złotych

2021-10-15 18:02

Takiej waloryzacji jeszcze nie było! W 2022 roku polscy emeryci mogą wzbogacić się wreszcie o realne pieniądze. Oficjalnie waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych wyniesie 4,89 proc., ale w rzeczywistości może być znacznie wyższa. Wszystko z powodu lawinowej drożyzny. Inflacja krocząca, przekraczająca znacznie 5 proc. oraz wzrost wynagrodzeń sprawią, że przyszłoroczna emerytura może być znacznie wyższa! Sprawdźcie ile możecie dostać pieniędzy w przyszłym roku.

Waloryzacja rent i emerytur 2022

Już w przyszłym roku emeryci mogą otrzymać ogromne podwyżki. Najniższa emerytura w 2022 r. może wzrosnąć o ok. 100 zł. Emeryci pobierający średnie świadczenie mogą spodziewać się podwyżki o blisko 200 zł, a zamożniejsi nawet o kilkaset zł. Według oficjalnych informacji waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych wyniesie 4,89 proc. Te dane jednak nie uwzględniają wszystkich czynników, więc nowa waloryzacja może być jeszcze wyższa.  Dlaczego?

Inflacja nadal nie daje nam spokoju. Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły o 5,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w porównaniu z sierpniem o 0,7 proc. Na tym prawdopodobnie nie koniec. Bankowi ekonomiści ostrzegają przed dalszymi podwyżkami cen. ING, PKO BP i Credit Agricole prognozują inflację bliską 7 proc. Ekonomiści Santander przekonują, że już w październiku inflacja z łatwością przebije 6 proc.

ZOBACZ TEŻ: Znów obniżą wiek emerytalny?! Emerytury stażowe w Sejmie

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Emerytury i ceny w górę

Jednocześnie blisko rekordu są także wzrosty wynagrodzeń. W sierpniu pensje wzrosły o 9,5 proc. Przekroczyło to prognozy sięgające co najwyżej 8,8 proc. Wskaźnik waloryzacji zależy od wysokości ustawowego minimum, a więc 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r. Przyszłoroczne wynagrodzenie wzrosnąć ma o 9,5 proc. W takim scenariuszu inflacja wyniosłaby kosmiczne 7,8 proc.

SPRAWDŹ: Podwyżka cen wódki. Wiadomo, ile zapłacimy za pół litra

W praktyce oznacza to, że emeryt otrzymujący na rękę 1025 zł, co miesiąc zyskałby prawie 80 zł. W przypadku emerytury w wysokości 2088 zł, podwyżka sięgnęłaby ponad 160 zł. Jeszcze więcej zyskaliby zamożniejsi emeryci. Emerytura w wysokości niecałych 4000 zł, oznaczałaby dodatkowe 309 zł miesięcznie.

Sonda
Czy obecny wskaźnik waloryzacji jest na odpowiednim poziomie?
Najnowsze