Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

2021-10-14 15:41
Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?
Autor: SHUTTERSTOCK Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

Jak będzie kształtować się budżet na 2022 rok? Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmują się właśnie projektem ustawy budżetowej. Rząd zakłada, że deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Zgodnie z założeniami rządu państwo ma wydać w 2022 roku w sumie 512,4 mld zł przy dochodach rzędu 481,4 mld zł. Ile natomiast wyniesie waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych?

Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Te dane posłużyły do projektowania przyszłorocznego budżetu. Według projektu w 2022 roku dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł. Wydatki zostały zaplanowane na 512,4 mld zł, a deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Jak zapowiedział rząd, wydatki na programy socjalne zostaną utrzymane. Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował, że budżet przewiduje kontynuowanie dotychczasowych programów strategicznych, takich jak 500+, ale zaplanowano także realizację nowych programów, na przykład rodzinnego kapitału opiekuńczego, którego koszt to 3,2 mld zł.

Zobacz koniecznie: 14 emerytura. Czy trzeba składać wniosek o czternastą emeryturę?

Kongres 590 2021: Silne instytucje finansowe mają olbrzymie znaczenie we wzroście gospodarczym państwa - Marek Dietl prezes zarządu GPW

Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

Skuza dodał, że nakłady na służbę zdrowia w budżecie wzrosną powyżej 5,75 proc. PKB. Zwrócił uwagę, że waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych wyniesie 4,89 proc. Poinformował też, że w projekcie zapisano środki na zwiększenie wynagrodzeń w sferze budżetowej w wysokości 4,4 proc. Wydatki na obronność mają osiągnąć poziom 2,2 proc. PKB.

Rząd przewiduje jednocześnie, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w przyszłym roku ok. 2,8 proc. PKB. Prognozowany dług sektora instytucji rządowych i samorządowych ukształtuje się na poziomie 56,6 proc. PKB.

Sprawdź także: Budżet 2022: Pracownicy budżetówki dostaną podwyżki

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wysokości swojej emerytury?
EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z Super Expressem

Hubert Biskupski, zastępca red. nacz. Super Expressu: Rządowy wskaźnik waloryzacji, który został podany na rok 2022 to 4,89 proc. Patrząc na to, co się dzieje z inflacją i płacami, możemy spodziewać się zwiększenia tego wskaźnika?

Gertruda Uścińska, prezes ZUS: Czekamy na koniec roku, a tak naprawdę na początek 2022, kiedy to zostanie ogłoszone, jaki ten wskaźnik rzeczywiście jest. Przypominam, że i w tym roku ten wskaźnik był dosyć wysoki. A ten w granicach 5 proc. to realnie duży wzrost świadczeń emerytalnych dla prawie 10 mln świadczeniobiorców. Patrząc już po kosztach, to będzie kilkanaście miliardów złotych.

Hubert Biskupski: Nie przeraża się Pani?

Gertruda Uścińska: Absolutnie muszę brać to pod uwagę. Patrzę na to ekonomicznie i matematycznie. Wiem, że to są duże koszty. Mówimy o systemie ubezpieczeń emerytalnych. Waloryzacja jest takim normalnym kosztem funduszu emerytalnego. My pokrywamy te wydatki ze składek i, w razie braku funduszy, z dotacji z budżetu państwa.

14 emerytura. Czy trzeba składać wniosek o czternastą emeryturę?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze