Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Budżet 2022: Pracownicy budżetówki dostaną podwyżki

2021-09-28 15:17

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej. W stosunku do pierwotnej ustawy, w projekcie dochody zwiększono o ok. 78 mld zł, wydatki o ok. 37 mld zł, a deficyt został zredukowany o ok. 42 mld zł. Kolejną zmianą zaplanowaną w budżecie będzie zwiększenie wydatków na płace w budżetówce.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. Zgodnie z zaakceptowaną przez rząd propozycją, tegoroczne wydatki budżetu mają wynieść 523,37 mld zł (pierwotnie miały wynieść 486,78 mld zł), a dochody 482,98 mld zł (pierwotnie 404,48 mld zł). Deficyt budżetowy w roku 2021 ma wynieść 40,38 mld zł (pierwotnie miał on wynieść 82,3 mld zł).

Kolejną zmianą zaplanowaną w budżecie będzie zwiększenie wydatków na płace w budżetówce. - Jako osoby odpowiedzialne za wynagrodzenia w całej budżetówce, jesteś zobowiązani również utrzymywać pewną porównywalność i sprawiedliwość w całym systemie opartym na tzw. kwotach bazowych - mówił wcześniej premier.

W projekcie ustawy uwzględniono przekazanie dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń w tzw. budżetówce z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników.

 - Zdecydowaliśmy się już w tym roku przeznaczyć 6 proc. na fundusz premiowy. Taki, jaki w zeszłym roku był mocno nadwątlony ze względu na trudną sytuację budżetową z powodu pandemii. Dzisiaj sytuacja jest lepsza, więc przeznaczamy środki na premie dla budżetówki już w tym roku. Do tego, w przyszłym roku, będzie fundusz nagród w wysokości 3 proc. oraz podnosimy fundusz wynagrodzeń o 4,4 proc. – powiedział Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ: Nowa, gigantyczna ulga dla emerytów. Kwota dosłownie zwala z nóg!

Ratownicy zwolnieni z pracy za walkę o podwyżki
Sonda
Czy PIP powinno mieć możliwość kontroli bez zapowiedzi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze