Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Dramat emerytów. Przerażająco niskie podwyżki emerytur. Seniorzy mówią DOŚĆ! Waloryzacja 2021

2021-02-21 5:56

Rząd Mateusza Morawieckiego chwali się rekordowymi podwyżkami dla emerytów w marcu. Waloryzacja rent i emerytur 2021 nie będzie, jak w zeszłym roku, kwotowo-procentowa, a tylko procentowa. Gwarantowana podwyżka emerytury w ostatnich latach była sporym zastrzykiem gotówki, teraz zaś będą to grosze. Emeryci jednogłośnie wyrazili swoją opinię o rekordowej waloryzacji rent i emerytur. Zobacz, co o podwyżkach emerytur 2021 myślą seniorzy w Polsce.

Najbliższa waloryzacja rent i emerytur już w marcu. To wtedy polscy emeryci otrzymają podwyżki swoich świadczeń z ZUS. W 2021 roku emerytury waloryzowane będą tylko procentowo, a nie jak w latach poprzednich w sposób łączony, kwotowo-procentowy. Wszystko przez to, że wskaźnik waloryzacji świadczeń jest wyższy niż przewidział rząd i wynosi 4,24 proc. Problem w tym, że ten "rekord" to w przypadku najniższych emerytur podwyżka o niecałe 51 złotych. Warto przypomnieć, że w 2019 roku minimalny wzrost emerytury musiał wynieść 70 złotych. Podobnie było w 2020 roku, kiedy to najniższe krajowe świadczenia emerytalne wzrosły o 100 złotych, a podwyżki dla pozostałych emerytów nie mogły być niższe niż 70 złotych.

NOWA waloryzacja emerytur! 570 zł na każdego emeryta i zmiany w czternastych emeryturach

Zapytaliśmy więc czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" co myślą o waloryzacji rent i emerytur 2021. Spośród ponad 27 tys. głosujących aż 84 proc. uznało, że podwyżki emerytur w 2021 roku nie są wystarczające (w tym 12 proc., że "raczej nie są"). Zaledwie 13 proc. odpowiadających uznało tegoroczną waloryzację rent i emerytur za wystarczającą (6 proc. "raczej wystarczająca"). Pozostała część naszych czytelników nie miała w tej kwestii zdania.

Nic dziwnego - dziś 50 złotych to skromne zakupy w sklepie, często z wykorzystaniem produktów niższej jakości (ZOBACZ: Gigantyczne podwyżki cen nabiału, pieczywa i paliwa), a przecież ogromna część wydatków emerytów to też leki, które często nie są refundowane i kosztują krocie. Posłom to jednak nie przeszkadza - sami mogą liczyć na pokaźne podwyżki emerytur (o czym pisaliśmy TUTAJ) i ogromne pensje. Na pocieszenie emerytom zostanie trzynastka i, ewentualnie, czternastka, którą jednak ostatnio Senat zwrócił do Sejmu z poprawkami.

PONIŻEJ AKTUALNA TABELA WALORYZACYJNA 2021

Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
14-latkowie okradali seniorów metodą "na policjanta"
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze