seniorzy emeryci

i

Autor: Mastercard seniorzy emeryci

Emeryci muszą dorabiać, bo mają niskie świadczenia

2019-04-09 12:20

Emerytura powinna być okresem zasłużonego odpoczynku i spokoju. Ale nie w Polsce. Jak pokazują statystyki, po przekroczeniu wieku emerytalnego wielu Polaków decyduje się pracować. Liczba pracujących emerytów w ciągu czterech lat wzrosła o 30 proc.

Emeryci masowo wracają na rynek pracy. Według ZUS wynika to z dobrej koniunktury gospodarczej, ale też korzystnych zasad łączenia pracy z pobieraniem świadczenia. Jak wskazuje zakład, w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej mamy bardzo niską stopę bezrobocia, ale także jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia wśród osób starszych.

- Dlatego podejmowanie pracy przez emerytów należy ocenić jako bardzo pozytywne zjawisko.  Dane ZUS dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu pozwalają na pogłębioną analizę tego zjawiska w rozbiciu na sektory, regiony czy formy zatrudnienia - komentuje ZUS.

Pod koniec 2018 roku pracowało 742 tys. emerytów. W ciągu czterech lat ich liczba wzrosła o 30 proc. ZUS przyznaje, że nie prowadzono badań nad motywacją emerytów. Zakład przypuszcza, że chodzi o dodatkowe dochody oraz korzystne zasady ubezpieczeń społecznych.

- Np. kiedy emeryt prowadzi działalność gospodarczą to podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie emerytalnemu i rentowym. Wydaje się, że dane potwierdzają to, że emeryci są świadomi tych preferencji. 29,2% pracujących emerytów prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i 25,8% pracuje na umowach zlecenia, a więc znacznie częściej korzystają z nietypowych form zatrudnienia, niż osoby w wieku produkcyjnym - wskazuje ZUS.

Z drugiej strony, statystyki pokazują, że dla wielu seniorów emerytura jest fikcją. Wiele osób zamiast odpoczynku i zwiedzania świata, decyduje się na powrót na rynek pracy, bo po prostu nie ma pieniędzy. Świadczenia emerytalne i renty znowu poszły w górę. Jednak dla ponad 8 milionów emerytów i rencistów w Polsce to tylko marne pocieszenie – świadczenia wciąż są bardzo niskie, a ich „podwyżki” są zaledwie kroplą w morzu potrzeb.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba emerytów w Polsce, pobierających świadczenia z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych , w lutym 2019 wyniosła ponad 6 mln, czyli wzrosła o ponad 160 tys. w stosunku do roku ubiegłego. 

Średnio emerytura w Polsce w lutym 2019 roku wyniosła nieco ponad 2,3 tys. złotych brutto czyli o 72 złote więcej niż rok wcześniej. Na rękę więc przeciętny emeryt w Polsce otrzymuje teraz przeszło 1,9 tys. złotych.

Jeszcze gorzej wyglądają emerytury i renty rolników indywidualnych. Takie świadczenia średnio w lutym wyniosły 1,2 złotych brutto.

Warto pamiętać, że emeryci, którzy chcą pozostać aktywni zawodowo powinni dokładnie liczyć dodatkowe zarobki, bo po przekroczeniu dopuszczalnych limitów, ZUS może im zmniejszyć lub nawet zawiesić świadczenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze