Poilscy emeryci najbiedniejsi w Europie

i

Autor: Marcin Smulczyński/Super Express

Emeryci zapłacą podwójny podatek! Wszystko przez reformę

2021-03-24 14:54

Ekonomiści alarmują, że rządowy pomysł likwidacji OFE stworzy swoistą pułapkę dla podatników. Jak wskazuje Gazeta Wyborcza spadkobiercy, bądź rodzina chcąca otrzymać pieniądze po zmarłym może zostać zmuszona do zapłaty 15 procent całej uzbieranej w Otwartym Funduszu Emerytalnym kwoty (tzw. opłata przekształceniowa), a także podatku PIT w wysokości 19 proc.

- To jest coś nieprawdopodobnego. Rząd zapewnia, że likwiduje OFE, aby oddać pieniądze Polakom. Wystarczy jednak przeczytać szczegóły ustawy, a dowiemy się, że żony czy dzieci zmarłego uczestnika OFE odzyskają tylko niewielką część, bo wcześniej państwo ściągnie od nich podwójny podatek. To ja dziękuję za takie oddanie pieniędzy – mówi w rozmowie z GW dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych z krakowskiej AGH.

Czytaj też: Oto nieruchomości Daniela Obajtka. Za wynajem zarabia setki tysięcy złotych

Ustawa likwidująca OFE została już przyjęta rzez rząd premiera Matusza Morawieckiego i wchodzi w życie od 1 czerwca bieżącego roku. Już dzień później każdy członek OFE będzie mógł wypełnić specjalną deklarację i zdecydować czy chce zostać przeniesiony do IKE, czy jego środki mają zostać przeniesione w całości do ZUS. Czas na podjęcie mamy do sierpnia 2021 roku. Warto zaznaczyć, że obowiązek złożenia deklaracji mają jedynie osoby, które chcą przenieść swoje oszczędności emerytalne do ZUS. W przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego, pieniądze zostaną przeniesione automatycznie po minięciu czasu na składanie deklaracji o przeniesieniu do ZUS. 

Co z dziedziczeniem składek emerytalnych po zmarłym?

Wszystko będzie zależało od tego gdzie zostały ulokowane składki emerytalne zmarłego. Jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie oszczędności do ZUS to całość dziedziczy skarb państwa, a rodzinie, czy spadkobiercom nie należy się nic. Inaczej jest jednak w przypadku przeniesienia środków do IKE

Zobacz również: Twardy lockdown a sanatoria: NFZ wysyła na turnusy w szczycie pandemii

W przypadku, gdy dotychczasowy członek OFE zdecyduje się na przejście do Indywidualnego Konta Emerytalnego jego spadkobiercy będą mogli liczyć, po jego śmierć, na odzyskanie składek. Jednak nie w całości. Według zapisów zawartych w ustawie, od całej kwoty, ma zostać pobrana opłata przekształceniowa, nazwana potocznie podatkiem Morawieckiego, w wysokości 15 procent zebranych środków.

Eksperci zwracają również uwagę na pewną lukę prawną w ustawie, która może w pewnych warunkach spowodować podwójne opodatkowanie. Na ten temat wypowiedział się były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, prof. Paweł Wojciechowski:

- Luka w ustawie przekształceniowej pojawia się w odniesieniu do spadkobierców. Na czym polega? Otóż jeśli ktoś wybierze IKE, ale umrze między 3 a 28 stycznia 2022 r., to jego spadkobiercy (żona, mąż, dzieci, ale też dowolnie wskazana osoba) będą musieli zapłacić podwójną opłatę. W ustawie zapisano, że 3 stycznia 2022 r. od osób, które wybiorą IKE, będzie ściągnięta opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. Kolejny zapis ustawy mówi jednak, że przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjny nastąpi 28 stycznia 2022 r. A do czasu gdy to przekształcenie nie nastąpi, od wypłat dla spadkobierców naliczany jest 19-procentowy podatek PIT. Podsumowując – jeśli śmierć uczestnika OFE nastąpi między 3 a 28 stycznia i jego spadkobiercy będą chcieli wypłacić w tym czasie pieniądze, to trzeba będzie potrącić zarówno 15 proc. opłaty, jak i 19-procentowy ryczałtowy podatek PIT tylko dlatego, że OFE w tym czasie, aż do 28 stycznia, jeszcze nie przekształciło się w fundusz inwestycyjny - zaznaczył prof. Wojciechowski. 

Storna rządowa wydała komunikat w tej sprawie, w którym zapewnia, że nie ma możliwości, aby składki z OFE zostały podwójnie opodatkowane. Ta sprawa zostanie doprecyzowana w toku prac parlamentarnych nad projektem. 

- Zakładamy, że założenia dotyczące sposobu opodatkowania – brak możliwości naliczenia zarówno opłaty przekształceniowej, jak i podatku PIT w odniesieniu do tych samych środków (…) zostaną zrealizowane w toku prac parlamentarnych nad projektem, a jeśli będą potrzebne ewentualne doprecyzowania, należy się spodziewać, że będą miały przychylność strony rządowej - napisała strona rządowa w piśmie wysłanym do GW. 

Super Raport 24.03 (Goście: Bolesław Piecha - PiS, Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałek Senatu, Lewica), Sedno Sprawy: Zbigniew Ziobro
Sonda
Gdzie przeniesiesz swoje oszczędności emerytalne z OFE?
Najnowsze