Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Daniel Obajtek, prezes Orlenu

Oto nieruchomości Daniela Obajtka. Za wynajem zarabia setki tysięcy złotych

2021-03-24 12:41

W ostatnim czasie opinię publiczną obiegło wiele historii dotyczących majątku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Jego przeciwnicy polityczni zarzucają mu, że posiada bardzo wiele nieruchomości. Według tych doniesień ma również zarabiać olbrzymie pieniądze na ich wynajmie. Jak ta sytuacja wygląda naprawdę? Jakimi nieruchomościami dysponuje prezes Orlenu i ile na nie wydał? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Z orzeczenia majątkowego, jakie podał do opinii publicznej Daniel Obajtek, wynika, że w ostatnich pięciu latach zainwestował w kupno nieruchomości ponad 4,4 mln zł. W całej swojej karierze zawodowej, czyli przez ostatnie 23 lata, kwota ta osiągnęła poziom ponad 5,7 mln zł. Prezes PKN Orlen może poszczycić się nieruchomościami i działkami w aż 14 lokalizacjach w kraju. 

Czytaj też: Tak mieszka Julia Wieniawa. Ten apartament kosztował ją miliony [ZDJĘCIA]

Posiada nieruchomości m.in. w miejscowościach: Stróża, Myślenice, Piwniczna-Zdrój, Kopalino, Łężkowice, Sasino, Lanckorona, Borkowo, Warszawa, Szymonka, Łeba, Osieczany, Pcim, a także Antonowo. Daniel Obajtek jest właścicielem, bądź współwłaścicielem 38 nieruchomości. Oczywiście wiele z nich to grunty rolne, które zakupił za nieduże pieniądze, ale na liście są też inwestycje warte dużo więcej. Między innymi jest to 6,5 ha ziemi na Mazurach, czy luksusowy apartament w Warszawie oraz pensjonat w Łebie. 

W jaki sposób prezes PKN Orlen stał się właścicielem tylu nieruchomości?

Daniel Obajtek nabył pierwszą nieruchomość już w wieku 22 lat. Rozpoczął wtedy pracę w firmie Elektroplast, którego właścicielami było jego wujostwo. Była to 8 arowa działka w Stróży, którą zakupił za 5 tysięcy zł. Rok później dokupił, w tej samej okolicy, 0,5 ha ziemi za 12 tysięcy zł. Postanowił nabyć również 70 metrowe mieszkanie w Myślenicach, za które zapłacił 91,65 tysięcy zł. 

Zobacz również: Wzrost zakupów online w każdym pokoleniu. Co najczęściej kupują Polacy

Kilka lat później, gdy był już radnym w Pcimiu, Daniel Obajtek zostaje współwłaścicielem 54 metrowego mieszkania w Myślenicach, jego całkowita wartość wynosiła 130 tysięcy zł. Dodatkowo wraz z kilkoma innymi osobami postanawia nabyć działki w Piwnicznej-Zdroju. Są to dwie lokalizacje, które mają razem ok 0,4 ha. Wkład Daniela Obajtka wynosił odpowiednio 15 tysięcy zł za pierwszą działkę i 11 tysięcy zł za drugą. 

W 2007 roku, obecny prezes Orlenu, zakupił we wsi Łężkowice, działkę wartą 110 tysięcy zł. Cztery lata później dokupił ziemi, w tym samym miejscu, za 90 tysięcy zł. Następnie rozpoczął na tym terenie budowę domu, by przekazać wszystko w formie darowizny swojemu bratu, Bartłomiejowi. Całość wróciła do niego w 2016 roku, kiedy brat przekazał mu darowiznę z powrotem. Rok później Obajtek postanowił dokupić w Łężkowicach jeszcze ziemi za 60 tysięcy zł. 

W 2019 roku prezes Obajtek postanowił zainwestować również nad morzem i zakupił za 1,7 mln zł, nieruchomość w Łebie, w której dzisiaj znajduje się pensjonat "Zatoka Aniołów". Nie wszystkie inwestycje mógł jednak kupić za gotówkę. Część z nich została zakupiona na kredyt. Tak było między innymi z nieruchomością w Sasinie na Kaszubach. Za niemal 1000 metrową działkę z domem letniskowym i garażem Obajtek musiał wziąć 550 tysięcy zł kredytu hipotecznego. 

Daniel Obajtek postanowił kupić ziemię także na Mazurach. W grudniu 2019 roku, za 600 tysięcy zł, kupił w powiecie giżyckim 5,42 ha ziemi z dostępem do jeziora. Pod koniec zeszłego roku dokupił jeszcze ponad hektar w tej samej okolicy, za który zapłacił 250 tysięcy zł. 

Ważną inwestycją w życiu Daniela Obajtka było kupno, wraz z żoną, apartamentu na stołecznym Bemowie. Mieszkanie ma 187 metrów kwadratowych, pięć pokoi, dwie łazienki, dwie garderoby, kuchnię, pralnię i ogród zimowy. Do lokalu przylega również taras, a także należą dwa miejsca w garażu podziemnym. Za całość para zapłaciła 1,3 mln zł

Raport z anteny 24.03, godz.10

Ile Daniel Obajtek zarabia na wynajmie nieruchomości?

Posiadając akty własności tylu nieruchomości prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zarabia też pokaźne sumy na wynajmie. Według oświadczeń majątkowych, od 1998 do 2020 roku zarobił w ten sposób 477 tysięcy zł netto. Trzeba przyznać, że jest to całkiem spora kwota. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze