Waloryzacja 2023

Emerycie dostaniesz rekordową emeryturę! Termin wypłaty już się zbliża

2023-02-24 4:58

W marcu rozpocznie się wypłata świadczeń emerytalnych po waloryzacji. To już pewne, świadczenia wzrosną o rekordowe 14,8 proc., ponadto emeryci mają gwarantowane, że podwyżka wyniesie przynajmniej 250 zł. Sprawdzamy ile wyniosą "podwyżki" i kiedy seniorzy mogą się spodziewać pierwszych wypłat zwaloryzowanych emerytur.

Ile zyskają seniorzy na marcowej waloryzacji? 

Inflacja uderzyła mocno w kieszenie wszystkich Polaków, w tym seniorów. Polskie prawo zapewnia emerytom, że ich świadczenia nie zdewaluują się przez wzrost wynagrodzeń i inflację, dlatego też w 2023 roku waloryzacja wyniesie 14,8 proc. Co więcej rząd zapewnił, że osoby z najniższymi świadczeniami otrzymają przynajmniej 250 zł brutto. 

Ile zyskają seniorzy? To zależy od ich dotychczasowych świadczeń. Osoby z najniższą emeryturą, która wynosi 1338,44 zł, wzrośnie do 1588,44 zł, co na rękę powinno dać ok. 1445 zł. Z kolei osoby ze świadczeniami wysokości 2000 zł brutto, będą mieli o 296 zł brutto więcej, czyli ich emerytura na rękę wyniesie 2089 zł. Więcej wyliczeń sprawdzicie w naszej tabeli.

ZOBACZ TAKŻE: Pułapka skarbówki na emerytów! Tyle stracą ze swojej emerytury

Kiedy wypłaty podwyższonych emerytur?

Waloryzowane emerytury będą wypłacane od marca 2023 roku, czyli już niebawem seniorzy dostaną podwyższone świadczenia. Pierwsze przekazy trafią do emerytów wtedy, gdy z reguły dostają emerytury. Terminy to 1 lub 3 marca (jeśli mają wypłaty piątego dnia miesiąca, bo 5 marca to niedziela), 6 marca, 10 marca, 15 marca lub 24 marca (w przypadku osób, które normalnie otrzymują emerytury 25. dnia miesiąca, który w marcu wypada w sobotę.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?

Nie myślisz jeszcze o emeryturze? To błąd!

Posłuchaj tych prostych rad. Na pewno docenisz je w przyszłości!

Listen on Spreaker.
Najnowsze