Emerycie, pilnuj cen w sklepach! Od 1 lutego spadnie VAT

2022-01-24 15:44
Zakupy będą droższe mimo 0 proc. VAT
Autor: unsplash.com Zakupy będą droższe mimo 0 proc. VAT

Lada chwila w życie ma wejść tarcza antyinflacyjna 2.0, czyli pakiet rządowych rozwiązań, które mają zaradzić na problem drożyzny. Od 1 lutego powinniśmy zobaczyć niższe ceny w sklepach. Czy tak będzie w rzeczywistości? Zachęcamy do kontrolowania cen od przyszłego miesiąca i dokumentowania, czy faktycznie sprzedawcy dostosowali ceny do niższych podatków.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 wchodzi od 1 lutego. Wtedy powinny spaść sceny

Sztandarowym rozwiązaniem tarczy antyinflacyjnej 2.0 jest obniżka podatku VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. To miałoby poskutkować spadkami cen podstawowych produktów, takich jak pieczywo, mięso, nabiał, jajka, owoce, czy warzywa. Obniżki potrwają przez sześć miesięcy, do końca lipca 2022. Obecnie ceny w sklepach są tak wysokie, że mimo statystycznego wzrostu wynagrodzeń, większość Polaków odczuwa, że stać ich na coraz mniej.

ZOBACZ 1500 zł zaoszczędzimy na jedzeniu! Niższy VAT na żywność

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

Pozostaje jednak pytanie, czy ceny faktycznie spadną? Rząd oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apelują do przedsiębiorców, aby w momencie wejścia nowych przepisów obniżyli ceny w sklepach, dostosowując je do zerowego VAT-u. Premier Mateusz Morawiecki również zapowiedział kontrolę i kary dla tych, którzy się do obniżek nie zastosują.

Czy faktycznie tarcza antyinflacyjna 2.0 obniży ceny?

Aby zrozumieć problem, należy przyjrzeć się składowym elementom ceny produktu. W dużym uproszczeniu, cena zależna jest od kosztu zakupu w hurcie, podatków, oraz marży (czyli zarobku "na czysto" sprzedawcy). W związku z obciążeniami Polskiego Ładu na przedsiębiorców i wysoką inflację producencką, pojawiają się obawy, że mimo zerowego VAT-u, ceny w sklepach nie spadną, bo sprzedawcy będą chcieli sobie "odbić" straty i podwyższą marżę.

– Ceny faktycznie oszalały. Codziennie jest drożej. Ja pilnuje cen i teraz będę upominała sklepikarzy, by ich nie podnosili. Emeryci są biedni i chorzy. Ja na przykład na leki wydaje 500 zł miesięcznie. Apeluję do sklepikarzy by nie przesadzali! - powiedziała dla Super-Expressu Wanda Wojtkowska (79 l.), emerytka z Mordów (mazowieckie). Dlatego też Super Express startuje z akcją "Pilnuj cen w sklepach". Zachęcamy do tego, aby dokumentować ceny produktów przed obniżką podatków, a w lutym zweryfikować, czy zostały obniżone. Prosimy o przesyłanie zdjęć do naszej redakcji. 

Sonda
Czy poszedłbyś na demonstrację przeciw drożyźnie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze