Rodziny w tym roku otrzymają od rządu  miesięcznie przynajmniej połowę pensji ekstra

i

Autor: Shitterstock Rodziny w tym roku otrzymają od rządu miesięcznie przynajmniej połowę pensji ekstra

Średnia krajowa grubo ponad 6 tys. zł! Podano najnowsze dane

2022-01-21 10:23

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 wyniosło 6 644,39 zł brutto. To wzrost aż o 11,2 proc. w skali rok do roku. Informacje dotyczą sektora przedsiębiorstw, w których m.in. liczba pracujących przekracza 9 osób.

Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2021. Są najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 roku, wyniosło 6644,39 zł brutto (według statystyk GUS). Na umowie po pracę, przy bez składek na PPK to ok. 4800 zł netto ("na rękę"). Wyliczenie nie dotyczy Polskiego Ładu, który został wprowadzony wraz ze styczniem 2022 roku. Płaca brutto wzrosła o 11,2 proc. względem grudnia 2020.

ZOBACZ Polski Ład uderzył w sprzątaczki i ochroniarzy! Pensje niższe o kilkaset złotych

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Względem listopada, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 10,3 proc. Wyliczenia nie obejmują administracji publicznej, sektora edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Można jednak spodziewać się, że wskaźnik w styczniu będzie niższy, szczególnie jeśli spojrzymy na powody tak wysokich wynagrodzeń.

Czynniki wysokich wynagrodzeń

- Wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r. względem listopada 2021 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych, uznaniowych, jubileuszowych, dodatkowych nagród jednorazowych, rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń) - czytamy w raporcie GUS.

Nie można zapominać również o średniorocznej inflacji wynoszącej 5,1 proc. (8,6 proc. w grudniu). Grudzień zawsze jest okresem wyższych wynagrodzeń, właśnie ze względu na wszelkiego rodzaju premię, podsumowania i nagrody roczne.

Sonda
Czy zarabiasz więcej względem ubiegłego roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze