Skomplikowana sytuacja trzynastek i czternastek przy przydzielaniu dodatku osłonowego
Jak wskazuje "DGP" podczas przydzielania dodatków osłonowych, dochód mieszkańców ustalany jest na podstawie ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. 13 i 14 emerytura w tym wypadku nie stanowią dochodu rodziny, czyli świadczenie powinno być przyznane (o ile pozostałe kwoty się zgadzają). Jest jednak problem, który znacznie komplikuje sprawę samorządowcom odpowiedzialnym za wypłaty.
ZOBACZ Tarcza antyinflacyjna. 1150 zł dopłat dla rodzin. Jak je dostać?
"DGP" wskazuje, że jak wynika z ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężny, dla emerytów i rencistów, przy wnioskowaniu o zasiłek na dziecko i świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, "trzynastka" jest również wyłączana z dochodu. Nie wynika to jednak z ustawy o świadczeniach rodzinnych, do którego odnosi się ustawa o dodatku osłonowym. "DGP" zaznacza, że ten sam problem jest z czternastką. Gminy nie wiedzą więc, do którego przepisu się odnieść i czy wliczać 13. i 14. emeryturę do dochodu.
Trzynastka będzie wliczana do dochodu. Czternastka tylko, jak złożysz wniosek za późno
Ministerstwo Klimatu i Środowiska d odpowiedzi na zapytanie "DGP" poinformowało, że trzynastki i czternastki będą wliczane do dochodu emerytów i rencistów. To samo można przeczytać w podręczniku dla samorządów. Wychodzi więc na to, że emeryt dzięki 13. i 14. emeryturze może przekroczyć próg uprawniający go do świadczenia i dodatku osłonowego nie otrzymać.
"DGP" zaznacza jednak, że do dochodu składających wnioski będzie wliczana jednie 13. emerytura, bo dochody oblicza się na podstawie 2020 roku, gdy czternastki jeszcze nie było. Jeśli emeryt zawnioskuje po 1 sierpnia 2022 roku, rokiem bazowym będzie 2021, więc 14. emerytura zostanie wliczona do dochodu. Dlatego jeśli ktoś dostał czternastkę i liczy na dodatek osłonowy, powinien się pośpieszyć.