Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Czternasta emerytura 2022: Emerycie, sprawdź, kiedy dostaniesz czternastkę

2022-03-03 5:48

Emerycie, czternastka nadchodzi! Chociaż miała być jednorazowym prezentem i nie jest gwarantowana ustawą, to w tym roku zostanie wypłacona po raz kolejny. Sposób jej wypłaty będzie się jednak różnić od corocznej trzynastki. Sprawdźcie kiedy dostaniecie dodatkowe świadczenie i na jakich zasadach.

14 emerytura w 2022 roku. Kiedy wypłata?

W tym roku emerytów czeka kilka bonusów. Już od 1 marca obowiązuje podwyższona waloryzacja w wysokości 7 proc. a w kwietniu, razem z normalną emeryturą, dostaniecie czternastkę. Dodatkowo, ze względu na szalejącą drożyznę, wypłacona zostanie także czternastka.

Wysokość tego świadczenia nie jest taka sama dla wszystkich, tylko zależy od wysokości emerytury i stosuje się tu zasadę tzw. "złotówka za złotówkę", czyli im większa emerytura nabyta tym mniejsza będzie czternastka. Jeśli więc tegoroczna „czternastka” będzie w wysokości najniższego świadczenia, ale w przypadku zamożniejszych, dodatkowe świadczenie będzie pomniejszane. W ubiegłym roku pełna kwota przysługiwała emerytom, których świadczenie brutto nie przekraczało 2900 zł brutto.

Co bardzo ważne, zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura wpłynie na konto emeryta bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do płatników (głównie ZUS). Wypłaty będą realizowane z urzędu.

Więcej szczegółów MRiPS poda na późniejszym etapie prac nad ustawą. Przypomnijmy, że "czternastka" była ostatnio wypłacana jesienią. Według słów premiera tegoroczna na konta emerytów trafi „późnym latem albo wczesną jesienią”.

Emeryci są WŚCIEKLI. 15. emerytura? Niech sobie DU** wsadzą!! | KOMENTERY

Przy wypłacie czternastek będą obowiązywać takie same zasady jak w 2021 r. Oznacza to, że w pełnej wysokości 1338 zł., otrzymają seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł., po jej przekroczeniu będzie odejmowana stosowna kwota zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Ile wyniosą czternastki? Przykładowo senior, który ma dochód w wysokości 1500 zł., w ciągu roku dzięki tym dodatkom otrzyma 3726 zł., w ciągu roku więcej. Ten, który otrzymuje świadczenie w wysokości 2 tys. zł., otrzyma 4076 zł., mając świadczenie w wysokości 3,5 tys., otrzymają 4526 zł. 

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze