Nowa Słupia: Senior zmarł w banku

i

Autor: pixabay.com Mężczyzna miał do oddania gigantyczny dług

Emeryt pożyczył kilkaset złotych. Do oddania ma prawie 100 tys. zł!

2022-05-11 20:51

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie sądu w Mikołowie, który usankcjonował wysokość odsetek na poziomie 365 proc. w skali roku - podała środowa "Gazeta Wyborcza". W efekcie mężczyzna, który zawarł umowę z firmą kredytową i pożyczył 650 zł, musi oddać ponad 92 tys. zł. Sprawą zainteresowała się Prokuratura Generalna, która po analizie akt sądowych wniosła skargę do Sądu Najwyższego

Starszy mężczyzna pożyczył 650 zł, spłacił ponad 30 tys. zł, a dług i tak rósł. Klient zapłacił od razu 150 zł opłaty manipulacyjnej. Zgodził się na zapłatę odsetek umownych wynoszących 1 proc. za każdy dzień zwłoki. W skali roku dawało to oprocentowanie na poziomie 365 proc. Mężczyzna nie spłacił długu, więc w 2005 r. firma pożyczkowa złożyła do sądu w Mikołowie pozew w postępowaniu uproszczonym o zapłatę 2138 zł wraz z odsetkami.

Sąd, działając w trybie uproszczonym, wydał postanowienie nakazujące mężczyźnie spłatę zobowiązań. Klient nie był w stanie spłacić na raz długu, więc komornik co miesiąc pobierał mu z emerytury 300 zł.

Raty kredytów MASAKRUJĄ młodych Polaków. Ludzie wyjdą NA ULICE!!! |Komentery

Skarga do Sądu Najwyższego

Do tej pory na poczet zadłużenia ściągnął już ponad 36 tys. zł. W 2021 r. odsetki naliczone od zaciągniętej przez mikołowianina pożyczki wyniosły 92 tys. zł. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Ten uznał, że doszło do „rażącego naruszenia prawa". W jego ocenie sąd w Mikołowie autoryzował postanowienia o charakterze lichwiarskim.

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie sądu w Mikołowie i wstrzymał dalszą egzekucję. Teraz mikołowski sąd jeszcze raz będzie musiał rozpoznać wniosek firmy pożyczkowej.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze