Sprawdź kwotę podwyżki

Emerytura minimalna 2 tys. zł, pensja 5 tys. zł. Nowa waloryzacja zaskoczy emerytów

2023-09-19 7:01

Zgodnie z najnowszymi prognozami Ministerstwa Finansów, sytuacja emerytów i pracowników w Polsce za cztery lata może znacząco się poprawić. Prognozy te są elementem przygotowań do projektu budżetu państwa i wybiegają aż do końca kolejnej kadencji. Według informacji "Faktu", emerytury minimalne mogą wzrosnąć do niemal 2 tysięcy złotych, a minimalne pensje do prawie 5 tysięcy złotych.

Nowa waloryzacja emerytur. Takie podwyżki czekają seniorów

Co więcej, Ministerstwo Finansów zakłada, że wynagrodzenia będą nadal rosły szybciej niż ceny. Prognozy sugerują, że do 2027 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce może sięgnąć imponującej kwoty 9322 złote. To oznacza, że pracownicy mogą spodziewać się znacznego wzrostu swoich dochodów w ciągu najbliższych lat.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost minimalnych wynagrodzeń w Polsce jest unijna dyrektywa dotycząca europejskiej płacy minimalnej, która Polska będzie musiała wdrożyć w przyszłości. To może zbliżyć najniższe wynagrodzenia do poziomu 5 tysięcy złotych brutto.

"Fact" również przyjrzał się przyszłym emeryturom po uwzględnieniu corocznych waloryzacji świadczeń. Według prognoz, minimalne emerytury przekroczą pułap 2 tysięcy złotych brutto na koniec kolejnej kadencji, a w 2028 roku powinny wynosić jeszcze więcej.

Należy jednak zwrócić uwagę, że osiągnięcie celu inflacyjnego (2,5 proc.) będzie wymagało cierpliwości i poczekania do 2027 roku. Warto zauważyć, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie przez wiele lat, co może wpłynąć na nasze finanse. Jak zauważył dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, wysoka inflacja jest problemem, z którym będziemy musieli się zmierzyć do czasu osiągnięcia celu inflacyjnego w 2027 roku.

Mimo to, perspektywa wzrostu minimalnych emerytur i pensji oraz utrzymania ich na poziomie wyższym niż koszty życia jest optymistyczną wiadomością dla obywateli Polski.

QUIZ PRL: Tylko urodzeni za komuny to odgadną!

Pytanie 1 z 10
Uzupełnij: Kraju mój, kraju barwny pelargonii i malwy…
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze