Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

System emerytalny w Polsce

Ile trzeba pracować, żeby dostać emeryturę?

2023-03-15 1:50

Przed przejściem na emeryturę należy rozważyć kilka czynników od których jest ona zależna. O ile na płeć czy datę urodzenia nie mamy wpływu - o tyle na moment zakończenia pracy już tak. Ile lat trzeba pracować i w którym momencie podjąć decyzję o przejściu na emeryturę, by wyjść na tym najkorzystniej?

System emerytalny w Polsce. Kiedy można uzyskać świadczenie?

Aktualnie, świadczenie emerytalne w Polsce przysługuje ponad 7 mln osób. Na mocy ustawy z 1 października 2017 roku wiek emerytalny został obniżony. Powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku został określony na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Reforma z 1999 roku określa, że do uzyskania prawa do emerytury wystarczy jedna opłacona składka z tytułu ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego/rentowego.

Najniższa emerytura w Polsce wynosi...2 grosze. Gwarantowana emerytura minimalna zostanie przyznana po udokumentowaniu stażu pracy. Dla kobiet to co najmniej 20 lat, dla mężczyzn minimum 25 lat. Kwota najniższego gwarantowanego świadczenia emerytalnego od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,40 zł brutto - przypomina portal Interia.

Jak obliczyć wysokość emerytury?

W jaki sposób można obliczyć wysokość emerytury? Nie jest to takie proste ponieważ obejmuje to takie czynniki jak m.in. podstawa emerytalna dzielona przez średnie dalsze trwanie życia (obliczanie na podstawie tablic publikowanych przez GUS).

Jak wyjaśnia Interia wysokość podstawy obliczenia emerytury obejmuje trzy elementy:

  • kapitał początkowy
  • składki na ubezpieczenie emerytalne

  • zwaloryzowane środki na subkoncie w ZUS w przypadku członków OFE

Gdy znamy te wartości, przy pomocy kalkulatora ZUS można obliczyć wysokość emerytury. Obliczyć wysokości emerytury można podając dane takie jak miesięczne obecne wynagrodzenie brutto czy deklarowany wiek przejścia na emeryturę.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Sam termin przejścia na emeryturę również ma niebagatelne znaczenie. Okazuje się, że najkorzystniej jest rozwiązać umowę na jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca danego miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy - dzięki temu otrzymamy zarówno pensję jak i emeryturę za ten miesiąc.

A kiedy najlepiej przejść na emeryturę w nadchodzącym 2023 roku? Jak tłumaczy portal Interia do końca marca 2023 roku obowiązują obecne tablice długości trwania życia, które są bardzo korzystne - z powodu nadmiarowej liczby zgonów. Z drugiej strony środki zgormadzone w ZUS podlegają waloryzacji częściowo opartej o wskaźnik inflacji. Z decyzją o ewentualnym przejściu na emeryturę w tej sytuacji warto poczekać do lipca.

Kontrowersje wokół emerytury stażowej

Ostatnimi czasy w mediach głośno było o potencjalnej reformie emerytalnej - pod obrady Sejmu ma trafić projekt o zmianie ustawy o emeryturach. Celem tej ustawy jest wprowadzenie emerytury stażowej, która umożliwiałaby przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku. Ta opcja skierowana byłaby do osób z wysokim stażem pracy - 39 lat w przypadku kobiet, 44 lata w przypadku mężczyzn. 

Warunkiem przyznania emerytury stażowej byłoby zgromadzenie kapitału emerytalnego wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Emerytury stażowe są jednak mocno krytykowane, a sam rząd ich wprowadzeniem zajmuje się ponad siedem lat - przypomina Interia.

Sonda
Czy należysz do Otwartego Funduszu Emerytalnego?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Najnowsze