Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emerytury stażowe. Kto może mieć emeryturę stażową niezależną od wieku

2022-07-12 17:56

Emerytury stażowe mogą niebawem wejść w życie. Do sejmu trafiły nowe projekty dotyczące tak zwanych "stażówek". Najważniejszy w nich jest brak wysokiego wieku emerytalnego. W emeryturze stażowej kluczowy jest staż pracy. Zobacz, ile lat trzeba być aktywnym zawodowo, by móc otrzymać emeryturę stażową i jakiej wysokości może być to świadczenie.

Emerytura stażowa. Kto może ją dostać?

Emerytury stażowe miały wejść w życie w 2022 roku. Jednak prace nad nimi idą bardzo wolno. Dopiero projekty przepisów trafiły do sejmu. Tymczasem na emerytury stażowe czeka wielu Polaków. Dlaczego? W emeryturze stażowej kluczem jest staż, lata pracy, a nie wiek danej osoby.  Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty i ustawa wejdzie w życie, to wówczas sprawo do emerytury stażowej będzie miała kobieta po przepracowaniu 35 lat, a mężczyzna po przepracowaniu 40 lat. Ale to nie wszystko. By móc przejść na emeryturę stażową, trzeba mieć odłożonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tyle składek, aby wystarczyło na comiesięczną wypłatę w wysokości 120 proc. minimalnej emerytury. W 2022 roku jest to 1338,44 zł netto. W kolejnych latach będzie zapewne więcej. Do emerytury stażowej będzie można dorabiać. Emerytury stażowe byłyby dobrym rozwiązaniem dla osób, które bardzo wcześnie rozpoczęły pracę i na przykład w wyniku tejże pracy straciły dobre zdrowie i z trudnością musiałyby pracować do osiągnięcia wieku 60 lat w przypadku pań i 65 w przypadku panów lub byłyby zmuszone do przejścia na rentę. 

Im dłużej pracujesz, tym wyższa emerytura

Jednak cały czas nie wolno zapominać o tym, że im większy staż pracy, tym wyższa emerytura. Dlatego też emerytura stażowa raczej byłaby lepszym rozwiązaniem niż renta, ale o ile zdrowie pozwala, to warto być aktywnym na rynku pracy jak najdłużej.

Prezes Polregio Artur Martyniuk: "Koszt przejazdu pociągiem dla rodziny jest czterokrotnie tańszy w porównaniu z jazdą samochodem"
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze