senior pieniadze portfel

i

Autor: SHUTTERSTOCK senior pieniadze portfel

Pieniądze dla seniorów

Europejskie emerytury dla wszystkich. Ustawa dotycząca OIPE już działa

2023-09-27 9:48

Już obowiązuje ustawa wprowadzająca europejskie emerytury. Jej przepisy zakładają, że seniorzy mogą gromadzić pieniądze na subkoncie, a później je wypłacić – podaje portal next.gazeta.pl. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, żeby uzyskać zgromadzone środki? Jakie korzyści daje europejska emerytura?

Czym jest europejska emerytura?

Ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym weszła w życie 26 września. OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) proponuje podobne rozwiązania do IKE, ale umożliwia przeniesienie konta z oszczędnościami za granicę kraju, jeżeli obszar ten znajduje się w Unii Europejskiej. Dodatkowym zaletą jest zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. OIPE określany jest jako "europejskie IKE". IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, którego zadaniem jest dodatkowa oszczędność na cele emerytalne – przypomina next.gazeta.pl

Jakie korzyści daje europejska emerytura?

Według informacji przekazanej przez Senat, najważniejsze zasady europejskiej emerytury to: cechami europejskiej emerytury jest to, że:

* będzie można inwestować transgranicznie, a także przenosić OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania w innym państwie członkowskim;

* do OIPE będą stosowane zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE;

* roczny limit wpłat na OIPE to trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok (20 805 zł w 2023 r.);

Świadczenia z OIPE będą także zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE wyniesie 1 procent zgromadzonego kapitału.

Jak wypłacić pieniądze z OIPE?

Według ustaleń portalu WNP.PL, wypłata środków zgromadzonych na subkoncie OIPE jest możliwa po ukończeniu wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia. Należy dokonywać wpłat co najmniej w pięciu dowolnych latach i dokonać ponad połowy wartości wpłat nie później niż pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.

Środki można wypłacić jednorazowo albo w ratach. Pieniądze można również przenieść na inne kontro OIPE w przypadkach takich, jak likwidacja dostawcy produktu, albo śmierć oszczędzającego. W przypadku śmierci, wypłaty środków może dokonać osoba do tego uprawniona.

Ważne!

Pomimo wejścia w życie ustawy o OIPE, w Polsce na razie nie będzie dostępnych ofert tego typu. Jedynym podmiotem, który zamierza wprowadzić OIPE w naszym kraju jest słowacki Finax, który czeka na rozpatrzenie wniosku.

QUIZ PRL: Seniorzy mieli lepiej w PRL-u niż za PiS? Jakie mieli emerytury?

Pytanie 1 z 10
Podczas awantur w kolejkach emeryci bili się:
Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023: Krzysztof Kępiński
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze