Mark Zuckerberg

i

Autor: Anthony Quintano flickr.com Mark Zuckerberg

Facebook i Instagram zniknie z Europy?! Zuckerberg zagroził Brukseli

2022-02-07 19:38

Facebook i Instagram mogą zakończyć działalność na terenie Europy. Działania tych aplikacji stoją w sprzeczności z prawem dotyczącym transferu danych osobowych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Takie ostrzeżenie wydał Mark Zuckerberg w raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Mark Zuckerberg ostrzega w raporcie, że istnieją poważne obawy, czy Meta będzie mogła dalej świadczyć swoje usługi na terenie Europy. Powodem są przepisy, które nie pozwalają przesyłać, przetwarzać i przechowywać danych użytkowników platform na amerykańskich serwerach.

Meta nie będzie miała możliwości kontynuowania działania na terenie Unii Europejskiej, jeżeli jej władze nie zmienią zdania w sprawie transatlantyckiego przesyłu danych. Do tej pory przekazywaniem danych z Europy do Stanów Zjednoczonych zajmowały się serwery w Irlandii, dzięki Tarczy Prywatności, która w 16 lipca 2020 roku straciła swoją ważność na mocy wyroku TSUE. Od tego czasu działalność Facebooka w Europie oparta jest na standardowych klauzulach umownych.

Jednak TSUE zastrzegło, że istnieje możliwość zablokowania w konkretnych przypadkach możliwości transferu danych, które oparte są na tego typu klauzulach. Jak wynika z raportu, do połowy 2022 roku Komisja Europejska ma orzec, czy stosowane przez Facebooka klauzule umowne są zgodne z RODO.

- „Jeśli nie będziemy mogli polegać na standardowych klauzulach umownych lub alternatywnych metodach transferu danych z Europy do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie będziemy w stanie oferować w Europie naszych najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama.” - czytamy w raporcie.

Sonda
Czy mógłbyś żyć bez Facebooka?
Barbara Piasecka-Johnson. Była pokojówką została milionerką! Vlog "Historia z Koprem"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze