Mandaty za strzelanie petardami. W tym województwie można odpalać fajerwerki nie tylko w sylwestra i Nowy Rok

i

Autor: jch Mandaty za strzelanie petardami. W tym województwie można odpalać fajerwerki nie tylko w sylwestra i Nowy Rok

Sprzedaż fajerwerków

Fajerwerki to wielomilionowy biznes. Polska w czołówce producentów

2022-12-30 15:55

Polska jest jednym z największych rynków fajerwerków w Europie. Jak wynika z tegorocznego raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI), obecnie cała branża w Polsce generuje obroty na poziomie 700 mln zł. Według raportu, eksport w 2019 r. wyniósł 14,4 mln dol. Sprzedawcy przyznają, że w tym roku ceny fajerwerków rosną. Są wyższe o o 15-30 proc. - informuje Business Insider.

Polska światowym graczem na rynku pirotechniki

Nasz kraj jest jednym z najważniejszych graczy na świecie. W 2019 r. byliśmy piątym co do wielkości sprzedawcą pirotechniki na świecie, ustępując jedynie Chinom, Holandii, Brazylii i Niemcom. Również do Polski trafiają przede wszystkim materiały z Państwa Środka – stanowią aż 77,5 proc. importu.

"Szacuje się, że istnieje ponad 25 tys. przedsiębiorców, którzy są powiązani z branżą pirotechniczną. Dla tych podmiotów sprzedaż fajerwerków stanowi istotne źródło przychodów, szczególnie w grudniu, w okresie poprzedzającym Nowy Rok" – wskazuje WEI. 

Choć jesteśmy importerem netto, polskie firmy potrafią również sprzedać z zyskiem. W 2019 r. (ostatnim przed pandemicznym załamaniem), sprowadziliśmy do Polski pirotechnikę o wartości 34,5 mln dol. Jednocześnie krajowe firmy są w stanie ją sprzedać nie tylko w kraju – eksport w 2019 r. wyniósł 14,4 mln dol.

Sprzedawcy przyznają, że w tym roku ceny fajerwerków rosną. Choć sprzyja temu ogólna inflacja i drożejąca logistyka (chodzi przede wszystkim o fracht morski), to decydującym elementem jest kurs dolara. — Ceny są wyższe o 15-30 proc. Skala podwyżek zależy od cennika producenta, ale też kursu dolara, po jakim sprowadzono towar – mówi Dominik Jabłoński, właściciel PyroTech Group.

Przedstawiciele branży przekonują, że spada zainteresowanie pokazami profesjonalnymi. W czasie pandemii samorządy nie organizowały sylwestrów z powodu obostrzeń, teraz takich wydarzeń jest niewiele za sprawą poszukiwania oszczędności. Widzimy jednak wzrost popytu w kategorii materiałów amatorskich. Być może fakt, że muszą zrezygnować z droższych atrakcji, skłania ich do zakupu większej liczby fajerwerków. Widać, że ludzie pragną umilić sobie sylwestrowy czas nawet w dobie podwyższonej inflacji - mówią producenci.

Producenci spodziewają się, że ten rok będzie nadzwyczaj dobry, nawet pomimo podwyżek cen rzędu kilkudziesięciu procent.

Źródło: Business Insider

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Czy w Sylwestra planujesz odpalać fajerwerki?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze