Filmy i kino w Polsce. Ile filmów obejrzeliśmy? Jakie filmy wyprodukowaliśmy?

2020-05-20 12:38 WSB
Sala kinowa
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kinematografia, mimo coraz większej popularności produkcji internetowych, wciąż ma się dobrze. Polacy chętnie chodzą do kin, a w naszym kraju nadal produkuje się rocznie dziesiątki filmów. Zobacz, ile kin funkcjonuje w Polsce, jakie filmy produkujemy oraz ile filmów obejrzeliśmy w ciągu roku.

W 2019 roku w naszym kraju funkcjonowały 364 kina z 1–2 salami, 98 minipleksów (posiadających od 3 do 7 sal) oraz 61 multipleksów (posiadających 8 lub więcej sal). Jak podaje GUS, łącznie w kinach stałych było 1,5 tys. sal i 293,6 tys. miejsc na widowni, a najwięcej seansów i widzów w przeliczeniu na 1 kino stałe odnotowano w województwe kujawsko-pomorskim (5,9 tys. seansów i 156,1 tys. widzów).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Cudzoziemcy w Polsce. Gdzie pracują? Skąd pochodzą?

W Polsce w ubiegłym roku wyprodukowano 76 filmów pełnometrażowych oraz 207 średniometrażowych i krótkometrażowych przeznaczonych do prezentacji w kinach i telewizji. W porównaniu z 2018 r. liczba wyprodukowanych filmów pełnometrażowych wzrosła o 8,6 proc., a średnio i krótkometrażowych o 6,2 proc., przy czym obydwa wzrosty dotyczyły wyłącznie filmów telewizyjnych. W przypadku filmów kinowych liczba wyprodukowanych filmów pełnometrażowych pozostała bez zmian, natomiast średnio- i krótkometrażowych spadła o 22,9 proc. Najczęściej produkowanym rodzajem filmów pełnometrażowych były filmy fabularne (73,7 proc. ogólnej liczby kinowych i telewizyjnych filmów pełnometrażowych), natomiast wśród filmów średnio– i krótkometrażowych dominowały filmy dokumentalne (69,1 proc. ogólnej liczby kinowych i telewizyjnych filmów średnio- i krótkometrażowych). Filmy animowane to zaledwie ok. 10 proc. produkcji kinowych i niewiele ponad 13 proc. produkcji telewizyjnych.

ZOBACZ TAKŻE: Mniej firm planuje zwolnienia i cięcia pensji

Juliusz Braun, były prezes TVP: Media publiczne trzeba wymyślić na nowo. Nigdy nie było dobrze, teraz jest tragicznie [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze