Frank szwajcarski

i

Autor: Shutterstock Frank szwajcarski

Banki w Polsce

Frankowicze ukrócą gigantyczne zyski banków. Zadłużeni czekają na czerwcowy wyrok TSUE

2023-05-15 15:28

Złote czasy dla baków. Inflacja i wysokie odsetki od kredytów pozwalają bankom zarabiać wyjątkowo dużo. Jednak dobra passa może niebawem zostać przerwana. Jak to możliwe? Chodzi o wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. W czerwcu TSUE wyda wyrok, który może przynieść frankowiczom możliwość uzyskania darmowego kredytu. To będzie cios dla banków.

Banki w Polsce 2023 - koniec dobrej passy

"Pierwsze miesiące 2023 r. były dla sektora finansowego niezwykle udane. Sześć dużych banków notowanych na giełdzie pokazało najwyższe zyski w swojej historii. Przykładowo Bank Pekao w I kwartale bieżącego roku zarobił 1,4 mld zł, a Santander Bank Polska – niemal 1,2 mld zł" - wymienia "Rzeczpospolita".

Dziennik podkreśla, że ogromne zyski banków są możliwe, bo panuje wysoka inflacja i podniesiono do bardzo wysokich poziomów stopy procentowe. "Po tym, jak wzrosło płacone przez Polaków oprocentowanie kredytów, odsetki zasilają bankowe bilanse szerokim strumieniem. Odsetki wypłacane oszczędzającym są umiarkowanie wysokie, mimo że rosną po tym, jak oprocentowanie najlepszych lokat sięgnęło 7–8 proc." - pisze "Rzeczpospolita". Dziennika zaznacza, że "rekordowe zyski cieszą przede wszystkim posiadaczy akcji banków, tym bardziej, że w poprzednim roku sektor zaliczył jeden z największych w historii spadków notowań, bo rekordowo wysokie były z kolei obciążenia nałożone na sektor, np. wakacje kredytowe". Ale jaka przyszłość czeka banki? Czy ich prezesi mogą spać spokojnie, śniąc o gigantycznych zyskach? Okazuje się, że przyszłość nie jawi się w różowych okularach.  "Już w czerwcu TSUE wyda wyrok, który może przynieść tzw. frankowiczom możliwość uzyskania darmowego kredytu" - podaje "Rzeczpospolita".

I uwaga: "Dla banków to wizja wielomiliardowych kosztów, zwłaszcza dla tych, które dotychczas nie zdążyły się uporać z problemem kredytów we frankach. Nad sektorem wisi też ryzyko, że rząd zechce przedłużyć program wakacji kredytowych na 2024 r."

Sonda
Korzystasz z aplikacji bankowych?
Impact 2023 - Piotr Żyła
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze