Frankowicze w opałach

i

Autor: Shutterstock

Kredyt we frankach

Frankowicze znów w opałach? Szwajcaria traci rolę centrum światowej finansjery

Najnowszy odczyt Global Financial Centers Index pokazuje spadek znaczenia Zurychu w rankingu 110 globalnych ośrodków finansowych. Konsekwencje dla całej gospodarki Szwajcarii mogą być bardzo poważne.

Global Financial Centers Index (GFCI), opracowany przez firmę doradczą Z/Yen Group, ocenia konkurencyjność i siłę ponad 100 ośrodków finansowych na całym świecie. W najnowszej odsłonie pierwsze miejsce zajmuje Nowy Jork, drugie Londyn, trzecie Singapur. Zurych plasuje się na dość odległym 20. miejscu. 

Cała Szwajcaria traci na swojej atrakcyjności jako centrum biznesowe. Helweci przegapili szanse związane z relokacją dużych międzynarodowych firm, takich jak Apple, Amazon, Alibaba, Facebook, Netflix, LinkedIn, Airbnb, Starbucks, Tesla i Uber, a tylko 5 proc. z 250 największych chińskich firm wybrało alpejski kraj na lokalizację swojej europejskiej siedziby. Długoterminowo może mieć to negatywny wpływ na notowania funduszu Ishares Msci Switzerland ETF – komentuje Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl).

Wielkie korporacje ominą Szwajcarię?

Szwajcaria, tradycyjnie postrzegana jako miejsce optymalne dla korporacji zagranicznych, w ostatnich latach wydaje się tracić na znaczeniu w porównaniu z innymi lokalizacjami. 

Zagraniczni giganci odgrywają kluczową rolę w szwajcarskiej gospodarce, przyczyniając się do ponad jednej trzeciej szwajcarskiego PKB, 1,3 miliona miejsc pracy i prawie połowy szwajcarskich dochodów z podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto, korporacje te zazwyczaj tworzą miejsca pracy w sektorach wysokiej wydajności, co ma istotny wpływ na szwajcarską produktywność – podkreśla Grzegorz Dróżdż z Conotoxia Ltd.

Rankingi a akcje UBS

Szwajcaria mogła stracić wizerunkowo przez zawirowania wokół Credit Suise. Po przejęciu banku przez jej rynkowego konkurenta UBS wydawało się, że sytuacja w europejskim sektorze bankowym uspokoiła się. W kolejnym tygodniu pojawiły się jednak doniesienia o rosnącym zagrożeniu niewypłacalnością Deutsche Banku. Mimo to od początku tygodnia akcje UBS zdają się przestawać tracić na wartości.

W obliczu rosnących problemów w sektorze bankowym i globalnej inflacji pojawia się pytanie, czy świat zachodni może stracić swoją dominację nad sferą finansjery na rzecz Wschodu. W ostatnich latach gospodarki azjatyckie rozwijają się znacznie szybciej, co przyciąga uwagę inwestorów z całego świata. Wraz z tym władze Chin i innych krajów azjatyckich podejmują kroki w celu umocnienia swojego wpływu na globalnym rynku finansowym, np. poprzez rozwój infrastruktury finansowej i inwestycje w sektorze technologicznym. Nadal jednak wiele zależy od tego, jak zachodnie kraje zareagują na wyzwania związane z inflacją i sektorem bankowym. Właściwe decyzje i działania mogą pomóc w zachowaniu dominacji nad segmentem finansowym – wyjaśnia analityk Conotoxia Ltd.

Global Financial Centers Index opiera się na badaniach ankietowych przeprowadzanych wśród przedstawicieli branży finansowej, ekspertów i instytucji finansowych na całym świecie. Ankietowani oceniają różne aspekty środowiska biznesowego, m.in: stabilność polityczną, regulacje finansowe, jakość infrastruktury, dostępność kapitału, rynek pracy, kulturę i styl życia, co może pomóc w podejmowaniu decyzji o lokalizacji biznesu lub inwestycji finansowych.

Źródło: materiały prasowe Cinkciarz.pl

Sonda
Też masz kredyt we frankach?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze