Piwo

i

Autor: Pixabay Picie pod chmurką w Olsztynie. Gdzie mieszkańcy miasta najczęściej piją alkohol na świeżym powietrzu?

Galopująca drożyzna trwa. Przyszedł czas na wzrost cen piwa?

2022-06-28 16:50

Drożyzna uderzyła już w ceny podstawowych produktów, ale rosną również ceny bardziej "rekreacyjnych" towarów. Producenci piwa wskazują, że ze względu na wyższą akcyzę, wzrost cen składników oraz kryzys na rynku butelek spowodowanym odcięciem dostaw z Ukrainy, Białorusi i Rosji, może skutkować droższym piwem.

Producenci piwa mają kłopoty finansowe

Jak pisze portal bankier.pl, producenci browary ponoszą coraz wyższe koszty działalności, więc podniesienie cen piwa jest jedynie kwestią czasu. W raporcie „Beer Global Market Report 2022” prezes Grupy Żywiec Simon Amor przyznał, że skumulowało się wiele czynników uderzających w branżę piwowarską, która będzie miała problemy z odbiciem się po dwóch latach pandemii.

- Doświadczamy bezprecedensowej kumulacji takich czynników jak przyspieszająca inflacja, podwyżka akcyzy oraz zaburzenia w światowych łańcuchach dostaw, związane z wojną [...] Koszty działalności rosną znacznie szybciej niż przychody, na spadającym rynku - mówił cytowany w raporcie Amor.

Kongres 590 - Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury

Piwo podrożeje, producenci nie mają wyboru

Ze względu na odpływ klientów od 2017 roku, producenci piwa wstrzymują się z podnoszeniem cen. Dodatkowo wybuch pandemii uderzył w sprzedaż, choćby przez zamknięcie pubów i lokali gastronomicznych, które również były pokaźną klientela browarów. Mimo, że piwo wciąż jest popularnym napojem alkoholowym, to m.in. promowanie zdrowego trybu życia odbija się na sprzedaży.

Ponadto od 2027 roku co roku ma rosnąć akcyza na alkohol - o 5 proc. rocznie. Do tego odcięcie od dostaw butelek z hut na Białorusi, Ukrainie i Rosji wyraźnie podnosi koszty produkcji. Jeśli producenci piwa nie chcą notować strat, to kwestią czasu jest, aż ceny detaliczne popularnych napojów alkoholowych pójdą w górę, jeszcze bardziej napędzając inflację.

Sonda
Lubisz piwo?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany