Jak ubezpieczyć się od burzy i gradobicia?

i

Autor: Shutterstock

Ubezpieczenie domu od burzy, gradu, zalania lub pożaru. Jak ubezpieczyć nieruchomość, żeby spać spokojnie?

2022-06-20 22:43

Ostatnie dni pokazują, jak niszczycielskie mogą być siły przyrody. Przez całą Polskę przechodzą właśnie gwałtowne burze z gradem oraz ulewy i porywisty wiatr nawet do 100km/h. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem. Zamiast przeglądać radar burz warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu swojego majątku na wypadek niebezpiecznych warunków atmosferycznych. Dobrym pomysłem może być ubezpieczenie domu i nieruchomości. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, w których zawarte są ubezpieczenia od gradu, uderzenia pioruna, podtopienia, zalania, wiatru czy pożaru.

Ubezpieczenie domu i ubezpieczenie samochodu od burzy i gradobicia

Zmiany klimatyczny powodują, że burze mają coraz ostrzejszy przebieg powodując większe szkody. Warto więc się ubezpieczyć przed skutkami burz i gradobiciem. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko da się objąć ubezpieczeniem. Takim przykładem jest garaż wykonany z blachy, dom przeznaczony do rozbiórki albo niewłaściwie zabezpieczony. Podczas burz i nawałnic dochodzi m.in. do podtopień, uszkodzenia mienia przez grad, czy w skrajnych wypadkach zerwania gradu. 

W przypadku, gdy dochodzi do zniszczenia samochodu przez warunki atmosferyczne (np. w wyniku gradobicia lub zawalenia drzewa przez wichurę) na odszkodowanie mogą liczyć jedynie osoby z wykupionym ubezpieczeniem AC (Autocasco), pozostali zapłacą za naprawy z własnej kieszeni. Samo ubezpieczenie OC w tym przypadku nie wystarczy. Ponadto nawet na osoby z AC czekają pułapki. Jeśli właściciel pojazdu miał wpisane w ubezpieczeniu, że auto będzie stało w garażu, a do szkody doszło, podczas postoju na podwórku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie nieruchomości - ile kosztuje?

Dostępne na rynku polisy mieszkaniowe pozwalają zabezpieczyć się przed skutkami burz i gradobiciem. Wysokość składki jest uzależniona od bardzo wielu czynników i przede wszystkim od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przybliżone, szacunkowe wyliczenia znajdziemy na blogu Ubezpieczeniemieszkania.pl. Ubezpieczenie domu o powierzchni 120 mkw. i wartości 600 000 zł. przy podstawowym zakresie ochrony, czyli zabezpieczenie finansowe murów i elementów stałych od wypadków losowych kosztuje od ok. 338 zł do 536 zł. Średni koszt takiej polisy to ok. 427 zł.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Czym jest ubezpieczenie od burzy?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to dokument dołączony do każdej polisy mieszkaniowej, w którym m. in. definiowane są poszczególne ryzyka. Nie ma tam burzy, ponieważ ubezpieczyciele dzielą to zjawisko na kilka innych zdarzeń:

  • porywisty/silny wiatr (z podaniem prędkości granicznej);
  • ulewny/nawalny deszcz;
  • uderzenie pioruna;
  • gradobicie/grad;
  • silne opady śniegu

Zobacz też: Minister Maląg: programy społeczne będą realizowane mimo trudności

W podstawowym zakresie ochrony powinniśmy znaleźć większość zdarzeń, które są pośrednio lub bezpośrednio związane z burzą, ale warto sprawdzić w OWU, czy nie potrzebujemy dodatkowego rozszerzenia. Podstawowe ubezpieczenie chroni albo same mury nieruchomości, albo mury plus elementy stałe. Standardowo w polisę możemy włączyć ruchomości domowe, czyli to wyposażenie budynku mieszkalnego, które nie jest przytwierdzone na stałe i które możemy swobodnie z niego wynieść.

Sonda
Boisz się burzy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze