Wynajem

Gdzie najtaniej wynająć mieszkanie? Studenci zaczęli poszukiwania

2023-08-08 13:44

Studenci powoli zaczynają szukać mieszkań na wynajem, przed rozpoczynającym się w październiku rokiem akademickim. Po ubiegłorocznych wzrostach spowodowanych wybuchem wojny na Ukrainie sytuacja na rynku najmu się ustabilizowała. Sprawdzamy w jakich miastach zapłacimy najmniej za wynajem.

Studenci zaczynają szukać mieszkań na wynajem

W październiku startuje nowy rok akademicki, a to oznacza, że studenci lada chwila zaczną szukać mieszkań. Część będzie szukać akademików, a część wynajmie pokoje lub mieszkania. Ubiegły rok był pod tym kątem dramatyczny dla studentów, wybuch wojny na Ukrainie spowodował napływ uchodźców i tym samym wiele mieszkań na wynajem zostało w ramach gestu dobrej woli właścicieli wynajętych za darmo. Ponadto część uchodźców, skorzystała z komercyjnej oferty wynajmu, tym samym zwiększył się popyt na mieszkania na wynajem i zmniejszyła się liczba ofert.

Obecnie jednak echa wojny na Ukrainie nie mają takiego wpływu na rynek wynajmu, część mieszkań się zwolniła i znów zwiększyła się liczba ofert na rynku. Do tego program Bezpiecznego Kredytu na 2 proc. sprawił, że część Polaków zdecydowała się przeprowadzić "na swoje". To oznacza, że ofert na rynku wynajmu będzie więcej, więc i ceny powinny być znormalizowane.

Sytuacja na rynku wynajmu lepsza niż rok temu

Jak wynika z najnowszego raportu Expandera i Renter.io za czerwiec (brak danych za lipiec) można zaobserwować stabilizację rynku najmu, która zaczęła się już w październiku 2022 roku. W maju 2023 roku ceny najmu spadły o 1,23 proc. względem kwietnia, choć w czerwcu wzrosły o 0,56 proc. 

- Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się tym zmianom, to ta stabilizacja coraz bardziej zaczyna wyglądać na początek trendu spadkowego. Stawki w czerwcu w porównaniu ze styczniem spadły w 10 z 16 miast, dla których mamy dostępne takie dane. Średnia zmiana stawek najmu w tym okresie pokazuje niewielki spadek o 0,4 proc. - można przeczytać w raporcie Expandera.

Eksperci Expandera wyliczali średnią cenę najmu przeliczoną na metr kwadratowy, co pozwala na prostsze porównania danych, bo cena wynajmu mieszkania 50 m2 będzie się różniła od ceny wynajmu kawalerki. Dlatego jeśli chcemy wyliczyć średnią cenę najmu, powinniśmy przemnożyć dane przez liczbę metrów kwadratowych. Ile zapłacimy w poszczególnych miastach? Zapraszamy do sprawdzenia w naszej galerii.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Sonda
Gdzie najchętniej zatrzymujesz się podczas wakacji?
Najnowsze