Najlepsze paliwa w Polsce. Sprawdź, na których stacjach benzynowych tankować auto RANKING

2020-06-14 11:37
Benzyna znowu drożeje
Autor: Canva.com Benzyna znowu drożeje

W ubiegłym roku UOKiK wraz z Inspekcją Handlową skontrolowali polskie stacje benzynowe. Jakość paliwa można samodzielnie sprawdzić na specjalnie mapie dostępnej na stronie urzędu. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że najlepsze paliwa są w woj. lubelskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, a najgorsze w woj. podlaskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim .

 UOKiK wraz z Inspekcją Handlową sprawdzali cztery rodzaje paliwa - olej napędowy, benzynę, gaz LPG oraz biopaliwa. Trzeba podkreślić, że ich jakość w Polsce systematycznie rośnie, podczas pierwszej kontroli w 2003 roku odsetek próbek niespełniających wymogów wyniósł aż 30 proc. W kolejnych latach regularnie spadał i od 2015 roku utrzymuje się poniżej 3 proc.

Sprawdź także: Piwa więcej nie będzie. Dramatyczne oświadczenie producenta trunku! Wszystko przez atak

 

- Od początku roku do końca maja 2020 r. Inspekcja Handlowa pobrała i zbadała łącznie 632 próbki paliw ciekłych, w tym 316 próbek oleju napędowego i 316 próbek benzyn. 22 próbki paliw ciekłych (3,48 proc.) nie spełniały wymagań jakościowych, w tym 20 próbek ON (6,33 proc.) i 2 próbki Pb 95 (0,63 proc.). W przypadku gazu skroplonego (LPG) od początku roku do końca maja pobrano i zbadano 133 próbki, 2 próbki nie spełniały wymagań jakościowych, co stanowi 1,77 proc. – napisano w komunikacie UOKiK.

 

Zobacz też: Politykiem być. Ponad 130 tys. złotych zarobku Dominika Tarczyńskiego. Oświadczenie majątkowe

Najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwach: podlaskim – 5,88 proc., zachodniopomorskim – 5,66 proc. i kujawsko-pomorskim – 4,92 proc. zbadanych próbek. Natomiast w województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim nie zakwestionowano żadnej z pobranych próbek. Dodatkowo Inspekcja Handlowa prowadziła również kontrole stacji, na które uskarżali się kierowcy, wytypowanych przez organy ścigania oraz tych, na których w poprzednich latach stwierdziła nieprawidłowości. Z pobranych 658 próbek oleju napędowego i benzyny na 520 stacjach inspektorzy zakwestionowali 2,74 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze