Władimir Putin, Gerhard Schroeder

i

Autor: AP Władimir Putin, Gerhard Schroeder

Gerhard Schroeder w końcu to zrobił! Kumpel Putina odszedł z Rosnieftu i odmówił posady w Gazpromie

2022-05-25 12:01

Długo to trwało, ale jednak! Były kanclerz RFN Gerhard Schroeder nie przyjął zaproponowanego mu stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiej firmy energetycznej Gazprom. Schroeder poinformował o tym we wtorek wieczorem w oświadczeniu na LinkedIn, w odpowiedzi na wcześniejsze publikacje niemieckich mediów, dotyczące jego nominacji. Wcześniej - pod naciskiem opinii publicznej, były szef niemieckiego rządu pożegnał się również z zarządem rady nadzorczej rosyjskiej spółki Rosnieft.

Schroeder opuszcza Rosnieft i odmawia Gazpromowi

Były kanclerz Gerhard Schroeder rozstał się z rosyjskim koncernem naftowym Rosnieft i tym samym odsunął się od zbrodniczego reżimu Putina. To był spóźniony krok - napisał niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W podobnych słowa spóźnioną decyzję byłego kanclerza opisują pozostałe czołowe media w Niemczech. Schroeder stał po stronie Władimira Putina, utrzymywał lukratywne posady w rosyjskich firmach państwowych. Rosyjską wojnę napastniczą krytykował półgębkiem i przekonywał, że trzeba widzieć także rosyjskie argumenty - dodaje dziennik "Die Welt".

"Z nominacji do rady nadzorczej Gazpromu zrezygnowałem już dawno. Zgłosiłem to również firmie. Dlatego jestem zaskoczony różnymi doniesieniami, które się dzisiaj na ten temat pojawiły" - czytamy w oświadczeniu Schroedera.

W minionym tygodniu Schroeder zrezygnował także ze stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft. Z rady nadzorczej Rosnieftu wycofuje się również dyrektor zarządzający spółki operacyjnej niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 Matthias Warnig – czytamy w oświadczeniu.

Schroeder bez kasy Putina i emerytalnych przywilejów

78-letni były kanclerz RFN jest zgodnie oskarżany przez polityków praktycznie wszystkich niemieckich partii o zajmowanie wysoko płatnych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych w czasie, gdy Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na rosyjską gospodarkę, aby w ten sposób pomóc Ukrainie. Z powodu zaangażowania po stronie Rosji Schroeder utracił także przywileje, przysługujące byłym kanclerzom, m.in. opłacane przez rząd niemiecki reprezentacyjne biuro wraz personelem. Także Parlament Europejski rozważa umieszczenie Schroedera na liście oligarchów, objętych sankcjami.

Sonda
Jak oceniasz postawę Gerharda Schroedera?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze