TAURON logo

i

Autor: tauron.pl TAURON logo

Gigantyczna inwestycja. TAURON buduje wielką farmę wiatrową

2020-08-31 11:59

W Jaworznie, na terenie byłej elektrowni węglowej, TAURON rozpoczął budowę gigantycznej farmy wiatrowej. To pierwsza tego typu inwestycja realizowana w ramach programu TAURON PV, która zakłada uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW.

Jak podaje spółka TAURON w swoim komunikacie prace budowlane w Jaworznie już ruszyły. Prowadzone są one przez spółki działające w Grupie. Obecnie prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji.

Zobacz także: Rok szkolny 2020. Co drugi rodzic boi się, że jego dziecko zarazi się koronawirusem

Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia) – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Już w kwietniu bieżącego roku TAURON Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych.

Sprawdź też: Emerytury w rzeczywistości będą niższe niż zapowiada rząd. Jak to możliwe?

– W sierpniu rozpoczął się etap faktycznej realizacji projektu. Po pracach projektowych i etapie pozyskiwania wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, lokalizacja przyszłej farmy zmienia się w plac budowy – mówi Wojciech Przepadło, wiceprezes zarządu TAURON Wytwarzanie. – Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu – dodaje wiceprezes Przepadło.

Czym jest program TAURON PV?

Program TAURON PV zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy TAURON. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA - przyjętą w maju zeszłego roku aktualizację kierunków strategicznych, opierającą się o rozwój czystej energii.

Rocznica Sierpnia '80 w Szczecinie. Filharmonia z wyjątkową iluminacją
Najnowsze